Britský průzkum mínění šokoval veřejnost: V zemi je až půl milionu muslimů, kteří sympatizují s islámskými radikály"

Britský průzkum mínění šokoval veřejnost: V zemi je až půl milionu muslimů, kteří sympatizují s islámskými radikály&quote;
Popisek: Ilustrační foto
24 / 11 / 2015, 06:00

Jeden z pěti britských muslimů sympatizuje s džihádisty. Exkluzivní průzkum provedl deník The Sun.

Jeden z pěti britských muslimů sympatizuje s radikály, kteří uprchli z Velké Británie a připojili se k bojovníkům IS v Sýrii. Mezi muslimy ve věku 18 až 34 let jsou sympatie ještě vyšší, sympatizuje s nimi jeden ze čtyř muslimů. Průzkum mínění si zadal britský deník The Sun.

"Sympatizujete s mladými muslimy, kteří odešli z Velké Británie bojovat do Sýrie po boku IS?"

Muslimští duchovní uvedli k výsledkům průzkumu, že jsou "alarmující". A londýnský starosta muslim Sadiq Khan řekl pro The Sun:  "Británie musí vyndat hlavu z písku a začít bojovat s extremismem a radikalizací i na domácí půdě. Boj proti extremismu je výzvou pro každého, ale věřím, že britští muslimové mohou sehrát důležitou úlohu."

Výsledky průzkumu nicméně prokázaly, že většina z 2,7 milionu britských muslimů tyto radikály odsuzuje. Zajímavé je, že asi 38 procent dotázaných odpovědělo, že by muslimové neměli být nuceni odsuzovat teroristické činy IS. Omar Elhamdoon z Britské muslimské asociace uvedl: "Když tyto činy odsoudíme, tak to nepřímo znamená, že jsme za ně převzali odpovědnost; ale tento problém  s námi nemá nic společného, protože podobné útoky nereprezentují islámské náboženství." Nicméně připustil, že tato míra podpory radikálního islámu je "znepokojující."

Deník uvádí, že "i přes dnešní alarmující čísla, postupně klesají sympatie k radikálům" a dokumentuje to průzkumem provedeným pro Sky News v březnu - tehdy sympatizovalo s radikály až 28 procent muslimů. 

Podle posledního sčítání obyvatel v Británii v roce 2011, žije v zemi 2,7 milionu muslimů. Statisticky by to znamenalo, že přes půl milionu muslimů v zemi sympatizuje nebo podporuje islámistické radikály. A dokonce 17 procent dotázaných uvedlo, že jejich náboženství je pro ně důležitější, než britské občanství. 

38 procent, což znamená více než milion lidí, viní Západ z vojenských akcí proti muslimským zemím a dalších šest procent dotázaných tvrdí, že nejčastější příčinou těchto názorů je chudoba a diskriminace muslimů.

Průzkum veřejného mínění provedla telefonicky společnost Survation pro deník The Sun, s reprezentativním vzorkem 1,003 respondentů.

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.