Britský soud odsoudil radikálního imáma. Příznivci skandovali "Alláhu Akbar!"

Britský soud odsoudil radikálního imáma. Příznivci skandovali &quote;Alláhu Akbar!&quote;
Autor fotografie: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Day Donaldson|Popisek: Radical British cleric Anjem Choudary
06 / 09 / 2016, 15:30

Radikální islámský duchovní Anjem Choudary, kterého britský soud uznal vinným z vyzývání k podpoře organizace Islámský stát (IS), byl v Londýně odsouzen na pět a půl roku vězení.

Londýn (ČTK)- Stejný trest dostal jeho důvěrník Mohammed Rahman, informovala BBC. Soudce ve své řeči uvedl, že Choudary svými prohlášeními a jejich vlivem na jiné lidi "nepřímo" aktivně podpořil terorismus ve světě.

Britský imám byl usvědčen z podpory IS. "Ovládneme Evropu," radil britským muslimům

Podle policie spáchali Choudaryho příznivci útoky v Británii i zahraničí. Soudce ve svém projevu zdůraznil, že ačkoli neexistují žádné důkazy o tom, že by někdo jednal podle Choudaryho rad, nečiní to jeho jednání méně závažným. Choudary je "vypočítavý a nebezpečný a neprojevil žádnou lítost", dodal soudce.

Stoupenci duchovního v soudní síni podle BBC volali po vyhlášení rozsudku "Alláhu akbar" (Alláh je veliký).

Devětačtyřicetiletý britský rodák Choudary výzvy k podpoře IS zveřejňoval na serveru YouTube a uznal také chalífát, který IS vyhlásil na Blízkém východě. V minulosti stál v čele britské islamistické organizace Islam4UK, která byla v roce 2010 zakázaná. Tato organizace mimo jiné oslavovala teroristické útoky na USA ze září 2001.

Choudary nikdy neodsoudil útoky spáchané islámskými radikály, ani ty v Londýně z roku 2005, při kterých zemřelo přes 50 lidí. Vždy ale popíral jakékoli zapojení do násilných aktivit.

 

Tagy článku