Britský tisk: "Xenofobní" Liga severu chce v Itálii předčasné parlamentní volby

Britský tisk: &quote;Xenofobní&quote; Liga severu chce v Itálii předčasné parlamentní volby
05 / 12 / 2016, 15:30

Vůdce populistického Hnutí pěti hvězd (M5S) Beppe Grillo už vyzval k uspořádání předčasných parlamentních voleb.

Řím 5. prosince (ČTK) - Mnoho Italů, kteří hlasovali v nedělním referendu a nepodpořili ústavní reformu navrhovanou premiérem Matteem Renzim, nepodpoří v případných parlamentních volbách populistickou opozici. V komentáři k nedělnímu hlasování to dnes napsal britský list The Guardian. 

Matteo Salvini, který vede xenofobní Ligu severu, na výsledek referenda na twitteru reagoval slovy "viva Trump, viva Putin, viva Le Penová a viva Liga". Vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Penová byla mezi prvními, kdo na hlasování v Itálii reagoval, a řekla, že italští voliči se "zřekli Evropské unie a Renziho".

 

 

 Navzdory vysoké účasti v nedělním hlasování nebude podle britského listu snadné výsledek dešifrovat, a to bez ohledu na radost evropské krajní pravice.

Itálie se potýká s množstvím závažných problémů, které formálně nebyly tématem referenda - s migrací, v níž se Itálie cítí osamocena a zrazena zbytkem EU, s nevyřešenou bankovní krizí, vysokou nezaměstnaností a státním dluhem dosahujícím 132 procent HDP.

Porážka navrhovatelů referenda se dala předvídat, a to nejenom kvůli postoji Grilla nebo Salviniho, ale kvůli všeobecné opozici vůči Renzimu. Proti hlasovalo i mnoho levicových voličů.

Několik sdělovacích prostředků obvinilo M5S z dezinformační kampaně a část Renziho vlády vznesla podezření z ruského vlivu na italskou politiku. Grillovo hnutí obvinění ze šíření nepravdivých informací popřelo. Jeho organizace stejně jako Liga severu chtějí předčasné volby, protože předpokládají, že se přesvědčivý výsledek referenda odrazí i ve volbách do parlamentu v podobě hlasů pro krajní pravici.

To ale není tak jisté. Ústavní reformy, které chtěl Renzi prosadit, parlament schválil loni, kdy se premiér ještě těšil popularitě. V případě přijetí v referendu by italská ústava doznala zásadní změnu. Její původní podoba z roku 1948 měla hlavně zabránit tomu, aby se Itálie znovu ocitla v rukou fašistů.

Salvini i Grillo jsou zásadními odpůrci eura a obecně EU a je jasné, že mnoho Italů, kteří v neděli řekli Ne, ani jednu z těchto stran v parlamentních volbách nepodpoří. Byli sice lhostejní co se týče osudu Renziho, ale s rostoucím populismem nesouhlasí.

Hnutí pěti hvězd a Severní lize se nepochybně dostalo povzbuzení, které ale může vyústit ve spojenectví dvou tradičních stran - Renziho Demokratické strany a pravicové formace Vzhůru, Itálie Silvia Berlusconiho, které se budou snažit zabránit volebním ziskům populistů.

Tagy článku