Britským premiérem bude nakonec žena

Britským premiérem bude nakonec žena
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Velká Británie
08 / 07 / 2016, 11:15

Ministr spravedlnosti Michael Gove ve vnitrostranické volbě podle očekávání neuspěl.

Britským premiérem po Davidu Cameronovi bude jedna ze dvou žen - Theresa Mayová či Andrea Leadsomová. Rozhodl o tom výsledek vnitrostranického hlasování, kdy Mayová získala celkem 199 hlasů a Leadsomová 84. Kontroverzní Michael Gove zobdržel jen 46 a z volby je tak vyřazen. Výsledek celostranického hlasování, které proběhne korespondenčně, bude pak znám 9. září.

Ministryně vnitra Mayová má tak našlápnuto být příštím britskou premiérkou i vzhledem k počtu obdržených hlasů. Na rozdíl od náměstkyně ministryně energetiky Leadsomové byla proti brexitu, což se ale v hlasování nakonec neprojevilo.

Velké naděje být možným příštím premiérem a předsedou Konzervativní strany si dělal ještě nedávno i Stephen Crabb, ministr pro zaměstnanost a penzijní reformu. Toho podporoval mimo jiné i Simon Hoare či Craig Williams. Crabb však nakonec z volby odstoupil a vyjádřil podporu Mayové. Ta věří, že pod jejím vedením se Konzervativní strana sjednotí, protože stejně jako labouristy jí otřásl brexit.

Mayová je tak považována uvnitř strany za jasnou favoritku na příštího premiéra. Její hlavní protikandidátku Leadsomovou sice podpořil Boris Johnson, ale i tak  se jí nedávají příliš velké naděje na úspěch. O novém premiérovi pak definitivně rozhodnou všichni členové v zářijovém korespondenčním hlasování.

 

Zdroj: dailymail.co.uk

Tagy článku