Britští turisté jsou varováni před nebezpečnými destinacemi. Je mezi nimi i Španělsko

Britští turisté jsou varováni před nebezpečnými destinacemi. Je mezi nimi i Španělsko
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
10 / 07 / 2015, 11:00

AKTUALIZOVÁNO / 3000 britských turistů urychleně opouští Tunisko. Potvrzuje se varování, které bylo vydáno již 30. června.

10.7.2015 / Britské cestovní kanceláře začínají stahovat své klienty z Tuniska poté, co londýnské ministerstvo zahraničí varovalo, že v zemi hrozí další teroristické útoky. V Tunisku je nyní na dovolené přes 3000 turistů z Británie, většina z nich se domů vrátí už v pátek nebo v sobotu. Aerolinky pro ně vypravily zvláštní letadla. (Zdroj: lidovky.cz)

Podobná je situace ve Španělsku: britské ministerstvo zahraničních věcí FCO zveřejnilo na svých internetových stránkách: "Existuje vysoká hrozba teroristického útoku po celém zemi, včetně míst navštěvovaných cizinci."

9.7.2015 / Britské ministerstvo oznámilo, že podle zjištění tajných služeb "je další teroristický útok vysoce pravděpodobný", a doporučilo svým turistům, aby se ihned obrátili na cestovní kanceláře se žádostí o návrat. Tunisko každoročně navštíví statisíce Britů. České úřady informace prověřují. V pátek dopoledne se kvůli tomu sejde na ministerstvu zahraničí bezpečnostní skupina i za účasti zástupců zpravodajských služeb (zdroj: Česká televize)

30.6.2015 / Britský deník Telegraph dnes aktualizoval světovou mapu bezpečnostních rizik, podle něj a především podle britského ministerstva zahraničních věcí existuje 30 zemí s nejvyšším stupněm teroristických útoků, mezi nimi jsou kromě Tuniska také Španělsko nebo Francie (které mají dokonce stejné hodnocení jako Libye, Pákistán nebo Somálsko) a dál Turecko, Egypt , Thajsko, Austrálie nebo Belgie. Česká republika je spolu s Maďarskem a s Polskem "bez rizika", naopak Německo, Rakousko nebo Slovensko mají vyšší stupeň ohrožení (klepnutím zde nebo na mapu budete přesměrováni na interaktivní mapu). 
Podobnou mapu zveřejnil server news.sky.com
Klidu nedodaly ani informace britských tajných služeb ("Britské tajné služby: "Je naprosté šílenství trávit dovolenou v severní Africe.")

28.6.2015 / Společný tým britských policistů a bezpečnostních expertů má, podle ministryně vnitra Theresy May, ochránit britské turisty před dalšímí teroristickými útoky. Bývalý šéf pro boj proti terorismu Peter Clarke uvedl, že ochránit víceméně veřejně přístupné pláže v letovisku je nemožné a terorista, který spáchal páteční útok se na něj musel připravovat. Podle tuniské vlády hlídá všechna střediska dalších tisíc policistů.

27.6.2015 / Britský deník Expres zveřejnil mapu zemí, ve kterých je vysoké riziko teroristických útoků.

Červená: vysoké riziko útoku, oranžová: průměrné ohrožení, žlutá: minimální riziko

Autor: express.co.uk

Za vysoce rizikové oblasti považuje přímořská letoviska ve Španělsku (jako je Ibiza, Mallorca, Barcelona a Costa Del Sol) , která každoročně navštíví až 12 milionů Britů. Španělská vláda, v reakci na teroristický útok ve Francii, včera vyhlásila nejvyšší stupeň ohrožení.

Už 11. června španělské bezpečnostní síly odhalily skupiny příznivců IS, kteří chtěli odcestovat do Sýrie. Tuniské hotely v resortu Sousse navíc provozuje španělská společnost Riu, i to je jeden z důvodu, že se vláda obává teroristických útoků na svém území. 

Džihádisti plánovali únosy, popravy a teroristické útoky na obchody ve Španělsku

Zatýkání dětí podezřelých z podpory IS ve Španělsku i Rakousku

Zatýkání islámských radikálů ve Španělsku pokračuje. Už je jich přes dvacet

Mezi země se středním stupněm ohrožení zařadil deník Expres Řecko, Itálii a Maroko, do těchto destinací směřuje kolem milionu britských turistů. Za bezpečné země je považováno Chorvatsko, Bulharsko a Portugalsko, kam cestují dva miliony turistů.

Největší britské cestovní kanceláře Thomas Cook, Cosmos Holidays a Monarch nabízejí svým klientům změnu zájezdů, protože právě severoafrické země patří mezi dvacet nejvyhledávanějších letních destinací. V Africe je nyní nejméně 20 tisíc britských turistů.

Poznámka redakce: Českým turistům doporučujeme sledovat webové stránky ministerstva zahraničních věcí, které průběžně aktualizuje informace o rizikových zemích. 

V souvislosti s pátečním útokem teroristů v letovisku Sousse MZV vyzývá všechny české turisty, kteří v současné době pobývají v Tunisku nebo v nejbližší době hodlají do Tuniska odcestovat, k maximální obezřetnosti. MZV doporučuje vyhýbat se místům s velkou koncentrací osob (včetně tržišť, barů a restaurací vně hotelu) a individuálnímu cestování po zemi. MZV dále upozorňuje, že v oblastech poblíž státní hranice s Alžírskem a Libyí existuje značné riziko únosů, bezpečnostní situace je zde velmi nestabilní, charakterizovaná hojným výskytem extremistických, resp. teroristických skupin. Silně rizikové jsou především oblasti na západ od linie Ajn Dráhim (Ain Draham) - Džandúba (Jendouba) - al-Káf (Le Kef) - Kasrín (Kasserine) - Sídí bú Zíd (Sidi Bouzid) - Gafsa - Túzir (Tozeur), a oblasti na jih od linie Túzir (Tozeur) – Kiblí (Kébili) - Madanín (Medenine) - Zarzis. Zvýšené riziko se zde týká nejen únosů, ale obecně útoků na západní cíle, vč. turistů. Z tohoto důvodu důrazně nedoporučujeme cestovat do těchto odlehlých oblastí.
S ohledem na bezpečnostní situaci a zvýšený výskyt teroristických aktivit v regionu, MZV taktéž nedoporučuje cestovat do guvernorátů Kasserine a Le Kef (mimo center guvernorátů a hlavních přístupových cest; i zde je ovšem doporučeno vyhnout se všem cestám, které nejsou nezbytné).
V případě individuální turistiky MZV doporučuje využít registraci v dobrovolné databázi cestovatelů DROZD na webových stránkách www.mzv.cz v kapitole Cestujeme.

Zdroj: express.co.uk

 

 

 

Tagy článku