Britští vědci vytvořili pomocí 3D tiskárny živou tkáň ,,ve vysokém rozlišení"

Britští vědci vytvořili pomocí 3D tiskárny živou tkáň ,,ve vysokém rozlišení&quote;
Autor: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: lékaři
25 / 08 / 2017, 10:00

Britským vědclm se podařilo vytisknout v 3D tiskárně živou tkáň.

Vědecký tým z Oxfordské univerzity našli způsob, jak vytvořit živou tkáň pomocí 3D tiskárny. Může to v praxi znamenat přelomovou cestu regenerativní medicíně. Na novém způsobu vytvoření kmenových buněk v 3D tiskárně spolupracovala s oxfordskými vědci i bristolská School of Cellular and Molecular Medicine.

psali jsme: Roboti dostanou kůži vytištěnou z 3D tiskárny. Budou cítit dotek

Tento významný objev může být podle vědců skutečnou revolucí, protože v úspěšném případě umožní reprodukci komplexní tkáně, která by mohla nahradit či ,,opravit" poškozenou tkáň lidského těla. ,,Všestrannost našeho přístupu, který jsme zvolili, poskytuje nový sadu nástrojů pro tkáňové inženýrství," potvrdil vědecký tým ve svém článku publikovaném ve Scientific Reports.

Podle vědců bylo jednou z největších překážek při 3D tištění organické hmoty to, že buňky se pohybují uvnitř tištěné struktury. Nová metoda však předpokládá produkci tkáně v samostatných buňkách, které podporují strukturu tkáně a pomáhají ji udržovat v ,,kondici".

psali jsme: Robot vytištěný 3D tiskárnou za 30 vteřin zlomí kombinaci zámku

,,Zaměřujeme se na vytvoření 3D živé tkáně, která umožní ukázat základní reakce, a na druhé straně i fyziologii v přírodních organismech," prohlásil Alexander Graham z tiskárny OxSyBio, která se zabývá vývojem 3D technologií.

Cílem oxfordských vědců je tak vyrobit pomocí 3D tiskárny tkáň, která by byla stejně komplexní jako ta původní.

 

Zdroj: rt.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace