Brusel a Paříž: kdy přijde další útok? Města jsou v obležení armády a policie

Brusel a Paříž: kdy přijde další útok? Města jsou v obležení armády a policie
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: CBS This Morning
21 / 11 / 2015, 15:30

Ve Francii nelze vyloučit útok s použitím "chemických či biologických zbraní".

Paříž 21. listopadu (ČTK) - V Paříži byla zvýšena ochrana vodních zdrojů. Úřady k tomuto opatření sáhly po slovech premiéra Manuela Vallse, že v zemi nelze vyloučit útok s použitím "chemických či biologických zbraní". Informuje o tom dnes britský list The Telegraph.

Zvýšená bezpečnostní opatření týkající se klíčových vodních zdrojů francouzské metropole byla přijata v souvislosti se znepokojivou zprávou o nevysvětlené krádeži v jedné významné pařížské nemocnici. Ztratily se z ní ochranné obleky proti biologickému a chemickému ohrožení.

Státní vodárenská společnost Eau de Paris zakázala přístup do šesti citlivých míst všem lidem kromě důležitých zaměstnanců. Kromě toho v pěti zásobárnách vody zvýšila dávky chloru, aby omezila nebezpečí případné kontaminace, napsal The Telegraph.

Středočeské vodárny zvýšily v souvislosti s útoky v Paříži zabezpečení vodní sítě

Brusel 21. listopadu (ČTK) - Belgické úřady dnes zavedly nejvyšší stupeň pohotovosti kvůli bezprostřední hrozbě teroristického útoku na území hlavního města Bruselu, kde sídlí rovněž instituce Evropské unie. Belgická prokuratura uvedla, že při nočních domovních prohlídkách na předměstí metropole byl objeven arzenál zbraní teroristů, v němž byly i výbušniny a chemikálie.

Sklad zbraní teroristů policie našla ve čtvrti Molenbeek. Zatím není jasné, zda byl v souvislosti s tímto zásahem někdo zadržen. Nicméně tento nález mohl být důvodem k přijetí mimořádných opatření nejvyššího stupně ohrožení v belgické metropoli.

Premiér Charles Michel na tiskové konferenci po zasedání bezpečnostní rady státu řekl, že panují obavy, že "by několik osob se zbraněmi a výbušninami mohlo zahájit útok... možná na několika místech". Dodal, že byla v této souvislosti přijata všechna nezbytná opatření. Ta platí minimálně do neděle, kdy bude situace znovu posouzena.

Centrum Bruselu podle fotografií připomíná vojenskou základnu. na důležitých místech jsou rozmístěny těžce vyzbrojené policejní a vojenské hlídky. Střeženy jsou rovněž instituce EU, které v belgické metropoli sídlí.

Opatření následovalo několik hodin poté, co byl obviněn z terorismu třetí člověk zadržený v Belgii v souvislosti s krvavými útoky, které se staly před týdnem v Paříži a které si vyžádaly 130 obětí na životech. Vyšetřování ukázalo, že atentáty měly vazbu i na síť islámských extremistů v Belgii.

Policie rovněž intenzivně pátrá po Salahu Abdeslamovi, který se na teroristických útocích v Paříži údajně rovněž podílel a zřejmě se po nich vrátil do Bruselu. Policie ho prý cestou zastavila, ale nezadržela. Kvůli nebezpečí, které tento muž představuje, už bylo zrušeno přátelské fotbalové utkání mezi Belgií a Španělskem a podle úřadů budou odloženy i zápasy plánované na tento víkend.

 

Tagy článku