Brusel i Praha vyráží do boje s prokremelskou propagandou.

Brusel i Praha vyráží do boje s prokremelskou propagandou.
Popisek: Ilustrační foto
25 / 05 / 2016, 10:45

Ruská propaganda má za cíl obnovit mocenský vliv Ruska, oslabit Západ, podkopávat důvěru lidí ve státní a unijní instituce.

České ministerstvo vnitra bude omezovat vliv informační války ze strany Ruska i jiných mocností. Podle ministra vnitra Milana Chovance by tým měl zahrnovat zhruba 30 lidí, kteří budou sledovat manipulace prokremelských médií i aktivity na internetu či sociálních sítích. 

Ruská propaganda cílí hlavně na Pobaltí, kde žije početná rusky mluvící menšina, a zprávy tak vycházejí v ruštině, ale Kreml zjevně věří, že se jí zadaří i v Česku, kde v současné době fungují desítky proruských webů, jež vypadají profesionálně. Neprůhledná vlastnická struktura přitom vyvolává otázky nad tím, jak jsou financovány. Na stránkách je věnováno hodně prostoru ukrajinské krizi – vláda v Kyjevě je označována za fašistický režim. Objevuje se rovněž kritika Spojených států, které prý mají v plánu ovládnout svět. Zdroj: Česká televize.

Ruská propaganda má prý destabilizovat Německo

Podobný tým jako v Česku vznikl už před rokem v Bruselu v sídle unijní šéfky diplomacie. Má bořit mýty, které Kreml v členských zemích šíří. Podle analytiků se proruské aktivity zaměřují na reálné problémy – migraci, začleňování uprchlíků, bezpečnostní hrozby. Vytrhují je z kontextu, nafukují, a tím vytvářejí emocionální napětí. Podle německé tajné služby zkouší Kreml skrze cílené dezinformace podkopat pozici kancléřky Merkelové. 

Německé tajné služby varují: "Rusko chce destabilizovat Evropu a zneužívá uprchlickou krizi"

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace