Brusel napaden, minimálně 26 mrtvých

Brusel napaden, minimálně 26 mrtvých
Autor: Tijl Vercaemer (CC BY 2.0) |Popisek: Ilustrační foto
22 / 03 / 2016, 11:45

Brusel (ČTK) - Do chaosu se dnes probudil Brusel poté, co krátce po osmé ráno zdevastovaly dva výbuchy odletovou halu letiště Zaventem a další exploze se ozvala v metru blízko či přímo ve stanici metra Maalbeek nedaleko institucí Evropské unie. Belgická prokuratura považuje výbuchy za teroristické útoky a v tomto směru zahájila příslušné vyšetřování.

Média mluví o sebevražedném útočníkovi. Exploze na letišti a v metru si vyžádaly více než dvacítku mrtvých a desítky zraněných.

Belgie si přitom teprve v pátek oddychla poté, co bezpečnostní síly zranily a zajaly Salaha Abdeslama, jednoho ze spolupachatelů loňských teroristických útoků v Paříži. Média v pondělí uváděla, že Abdeslam se pro vyšetřovatele stal "zlatým dolem" informací o islamistických radikálech.

Poslední let, který z letiště Zaventem na okraji Bruselu dnes ráno odletěl, mířil do Madridu. Přistát ještě mohlo několik letů, včetně spoje z Prahy, pak byl vzdušný přístav uzavřen. Letiště zůstane uzavřeno po celý den. Lety mířící do Bruselu byly přesměrovány do Amsterodamu.

Záběry na internetu i v televizi ukazovaly lidi prchající od terminálu s vyraženými okny, z nichž se ještě valil černý dým, zmatek v odletové hale, stovky pasažérů evakuovaných přímo na letištní plochu i dlouhou řadu cestujících s kufříky na kolečkách, jak pěšky míří po uzavřené silnici z uzavřeného letiště zpět do města. Z opačného směru s houkáním přížděly policejní a hasičské vozy, první zprávy hovoří o nejméně 12 obětech.

Přibližně o hodinu později se podobný tmavý dým vyvalil z vchodu stanice metra Maalbeek doslova pár metrů od budov Evropské komise. Výbuch, který si vyžádal životy až deseti lidí, zastavil celý systém metra, o něco později bruselský dopravní podnik oznámil přerušení práce celé hromadné dopravy ve městě. Spekuluje se o výbuších na dalších stanicích.

Na twitteru se objevily fotografie od pasažérů metra, kteří museli opustit soupravu v tunelu a po kolejích dojít do stanice Schuman, hned vedle Maalbeeku.

Evropská komise oznámila zaměstnacům evakuaci některých svých objektů, v budově Evropské rady přes ulici byla zrušena všechna plánovaná jednání.

V celé zemi byla na nejvyšší stupeň zvýšena bezpečnostní opatření, premiér Charles Michel svolal jednání bezpečnostní rady státu.

Belgické krizové centrum vyzvalo obyvatele Bruselu, aby zůstali na místech, kde se právě nacházejí, ať už doma či na pracovišti, a nevydávali se ven. Kromě MHD byl zastaven také provoz vlaků, které odjíždějí z bruselských nádraží či na ně měly přijet. Týká se to rovněž vlaků Eurostar.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace