Brusel zůstává ochromen. Terčem teroristů mají být měkké cíle.

Brusel zůstává ochromen. Terčem teroristů mají být měkké cíle.
Popisek: Ilustrační foto
23 / 11 / 2015, 08:00

Od soboty v Bruselu nejezdí metro, zavřena jsou muzea a galerie, zrušena byla řada sportovních či kulturních akcí a dnes zůstanou uzavřeny i místní školy, včetně vysokých.Cílem teroristických útoků by se mohla stát nákupní střediska, obchody a hromadná doprava. Terorista Abdeslam prý policii unikl.

Brusel 23. listopadu (ČTK) -Belgická policie při nedělním zátahu v Bruselu zatkla 16 lidí a provedla 19 domovních prohlídek. Oznámili to na dnešní tiskové konferenci zástupci belgické federální prokuratury. Hledaný Salah Abdeslam, po němž policie kvůli jeho údajnému zapojení do teroristických útoků v Paříži už více než týden intenzivně pátrá, není mezi zadrženými a je dál na útěku.

Belgický deník La Libre Belgique na svých internetových stránkách uvedl, že Abdeslama údajně vystopovali policisté v okolí Lutychu. Prý jim ale unikl a ujel ve voze BMW směrem do Německa. Oficiální zdroje tuto informaci nepotvrdily.

Salah Abdeslam je považován za jednoho z hlavních podezřelých, který se podle vyšetřovatelů přímo zapojil do přípravy a provedení teroristických útoků, během nichž zemřelo 13. listopadu v Paříži 130 lidí. Jeden z Abdeslamových bratrů se v Paříži vyhodil do povětří.

Prokurátor Eric Van Der Sypt dnes mimo jiné řekl, že při policejní operaci v Bruselu nebyly nalezeny žádné zbraně ani výbušniny. Kromě Bruselu policisté zasahovali také v Charleroi jižně od hlavního města. Jeden ze zadržených utrpěl zranění poté, co havaroval, když se policii pokoušel ujet v autě. V bruselské čtvrti Molenbeek se podle prokurátora střílelo, není ale jasné, kdo dvě rány ze střelné zbraně vypálil.

O dalším osudu všech 16 zadržených musí ještě dnes rozhodnout soud.

Belgická policie v neděli při zátahu uzavřela několik ulic v historickém centru Bruselu. Obyvatelé dostali příkaz nepřibližovat se k oknům, hoteloví hosté nesměli vycházet ven.

V belgické metropoli už od víkendu platí nejvyšší - čtvrtý stupeň bezpečnostních opatření, a to kvůli věrohodným informacím o bezprostřední hrozbě teroristického útoku. Od soboty proto v Bruselu nejezdí metro, zavřeny jsou muzea a galerie, zrušena byla řada sportovních či kulturních akcí a dnes zůstanou uzavřeny i místní školy, včetně vysokých.

Policie v Bruselu po podezřelých v souvilosti s atentáty v Paříži pátrala už několikrát. Soustředila se především na problematickou čtvrť Molenbeek, kde žili bratři Abdeslamové a kde vyrůstal i Abdelhamid Abaaoud, údajný strůjce útoků, který zemřel minulý týden při policejní operaci na předměstí Paříže.

V Bruselu zůstává i nadále v platnosti nejvyšší stupeň pohotovosti kvůli bezprostřední hrozbě teroristického útoku. Po zasedání bezpečnostní rady státu to dnes řekl belgický premiér Charles Michel. Pro zbytek země platí druhý nejvyšší stupeň ohrožení. Bude posílena přítomnost policie i armády v ulicích, školy budou v pondělí zavřené, v provozu nebude ani metro. O zrušení či prodloužení mimořádných opatření se rozhodne opět v pondělí odpoledne.

"Obávám se atentátu podobnému tomu v Paříži," uvedl belgický premiér. Brusel podle něj čelí "vážné a bezprostřední" hrozbě koordinovaných útoků, které by se mohly odehrát zároveň na několika místech.

Cílem teroristických útoků by se mohla stát nákupní střediska, obchody a hromadná doprava. Belgická vláda proto podle premiéra bude usilovat o snížení počtu veřejných akcí s velkým počtem účastníků. Nejvyšší stupeň pohotovosti kvůli hrozbě teroristického útoku platí v belgické metropoli už druhým dnem.

Starosta bruselské čtvrti Schaerbeek Bernard Clerfayt už dopoledne uvedl, že trvání nejvyššího stupně pohotovosti se nejspíše prodlouží, neboť pokračuje pátrání po dvou nebezpečných teroristech, kteří by mohli zaútočit.

"To nebezpečí tady je. Dozvěděli jsme se, že na území Bruselu se nacházejí dva teroristé a že mohou provést něco nebezpečného," citovala starostova slova agentura DPA. "Proto musíme zůstat velice obezřetní," dodal Clerfayt.

Bruselská policie už více než týden pátrá po Salahovi Abdeslamovi, který se údajně přímo zapojil do atentátů ve francouzské metropoli z 13. listopadu a poté se vrátil do bruselské čtvrti Molenbeek, kde žil. Jeden z Abdeslamových bratrů se v Paříži vyhodil do povětří.

O "několika podezřelých" osobách se vlámské televizi VRT dnes zmínil i belgický ministr vnitra Jan Jambon. "Hrozba je větší než jen samotný Abdeslam," řekl. Jde "o několik podezřelých, proto jsme přijali takové množství opatření," dodal.

Abdeslamův starší bratr Mohamed je přesvědčen, že "Salah se na poslední chvíli rozmyslel a neudělal to, co původně udělat zamýšlel". "Je to víc než jen moje naděje, je to přesvědčení. Salah je velmi inteligentní, myslím, že se na poslední chvíli rozmyslel," řekl televizi RTBF. Zároveň znovu svého bratra vyzval, aby se vzdal.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.