Bruselský sebevražedný atentátník Laachraoui byl znám jako ,,hlídač" rukojmích

Bruselský sebevražedný atentátník Laachraoui byl znám jako ,,hlídač&quote; rukojmích
Autor: redakční databáze|Popisek: islámský stát
24 / 04 / 2016, 11:45

Další informace o sebevražedném atentátníkovi Najimu Laachraouim vyplouvají na povrch.

Žurnalisté, kteří byli zajatí Islámským státem a necelý rok vězněni, nyní potvrdili, že jeden z jejich ,,hlídačů", byl i pozdější sebevražedný atentátník Najim Laachraoui, který pracoval v rámci Islámského státu jako strážce rukojmích. V únoru 2013 odcestoval do Sýrie a uzavřel s IS dohodu, a potom se vrátil do Belgie, aby zde mohl plánovat sebevraždené útoky.

Laachraoui před svým příjezdem do Bruselu používal ,,bojové" jméno Abou Idriss. IS jej využíval k hlídání francouzských novinářů, kteří byli v roce 2013 v Sýrii teroristickou organizací zajatí. Ti byli v dubnu 2014  islamisty propuštěni.

Propuštění francouzští novináři pak identifikovali ještě další dva džihádisty, kteří je po dobu jejich zajetí hlídali. Jedná se o Mehdiho Nemmoucheho, zatčeného v Belgii, a Salima Benghalema, který měl být jedním z hlavních organizátorů útoků v Paříži v roce 2015 na redakci humoristického časopisu Charlie Hebdo. Benghalem byl následně odsouzen k 15 letům vězení o rok později.

Laachraoui hrál důležitou roli i v plánování sebevražedných útoků ve Francii. Obstarával pro své komplice zejména výbušniny. Po pobytu v Sýrii jeho stopa mizí v září 2015 na rakousko-maďarské hranici, aby se posléze znovu objevila v Bruselu po dalších atentátech. 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace