Bruselu dochází trpělivost. Merkelovou otevřeně kárá za její uprchlickou politiku

Bruselu dochází trpělivost. Merkelovou otevřeně kárá za její uprchlickou politiku
12 / 02 / 2016, 16:30

Německá spolková kancléřka Angela Merkelová se dostává ještě pod větší drobnohled Evropské komise.

Ta ji totiž ve vytýkacím dopise kritizuje za nedostatky v azylové politice Německa. Spolková vláda, v jejímž čele A. Merkelová stojí,  podle Evropské komise nedodržela dvě závazné směrnice, jež se týkají azylového řízení a dalšího přijímání uprchlíků. Bruselské úřady to oznámily tuto středu.

Evropská komise tak udělila Německu ,,černý puntík" v souvislosti s již zahájeným řízením v září minulého roku, z něhož právě vyšly dvě klíčové směrnice. Ty se především týkají porušování práv uvnitř Evropské unie. Spolková vláda přislíbila již v září, že dvě EU směrnice urychleně vtělí do své azylové politiky.

Vytýkací dopisy neobdrželo jen Německo, ale i další ,,neposlušné" státy jako Estonsko, Slovensko, Lotyšsko, Řecko, Francie či Itálie.

Merkelová je nyní pod trvalým tlakem jak své vládnoucí strany, tak i Evropské komise.  Německo má dva měsíce na to, aby na dopis reagovala a současně vtělila zmíněné směrnice do své azylové politiky. Pokud se tak nestane, nevyloučila Evropská komise, že Německo požene k Soudnímu dvoru Evropské unie a za nedodržení směrnic uvalí na zemi blíže nespecifikované finanční sankce. Soudní dvůr je orgánem, který dohlíží na dodržování práva a závazných směrnic směrnic uvnitř EU.

Německo stále přijímá ,,v první vlně" z evropských států zdaleka nejvíce uprchlíků. Do roku 2017 se předpokládá, že Evropu čeká další, ,,druhá vlna", skládající se až ze tří milionů imigrantů.

Zdroj: Bild, agentura DPA

Autor: Petr Duchoslav

Tagy článku