Bruselu hrozí bezprostřední nebezpečí teroristických útoků

Bruselu hrozí bezprostřední nebezpečí teroristických útoků
Autor fotografie: Zinneke / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 |Popisek: Ilustrační foto/ European Quarter (aka Quartier Léopold) in Brussels.
21 / 11 / 2015, 09:45

Nejezdí metro, obyvatelé se mají vyhnout "místům s vysokou koncentrací lidí".

Belgické úřady dnes zavedly nejvyšší stupeň pohotovosti kvůli ohrožení před teroristickými útoky, a to na území hlavního města Bruselu, kde sídlí i instituce Evropské unie. Uzavřen je provoz metra, hromadná povrchová doprava naopak jezdí normálně. Opatření by se mohlo dotknout víkendových fotbalových zápasů.

Cestujete do Belgie nebo do Francie? České ministerstvo zahraničí nabádá k opatrnosti

Koordinační analytické centrum OCAM při belgickém ministerstvu vnitra rozhodlo o vyhlášení čtvrtého, nejvyššího stupně nebezpečí, které představuje "vážné až bezprostřední" ohrožení, po "novém zhodnocení situace". Třetí stupeň, který odpovídá "možnému až pravděpodobnému" ohrožení, platí pro zbytek země.

Islámský stát uveřejnil už letos v srpnu (!) hrozbu teroristických útoků na „knihovny, školy, nemocnice, nákupní centra nebo diskotéky“ v Belgii.

Opatření následuje několik hodin poté, co byl obviněn z terorismu třetí člověk zadržený v Belgii v souvislosti s krvavými útoky, které se odehrály před týdnem v Paříži a které si vyžádaly 130 obětí na životech. Vyšetřování ukázalo, že atentáty měly vazbu i na síť islámských extremistů v Belgii.

OCAM popsal situaci v Bruselu jako "vážnou a bezprostřední hrozbu, která vyžaduje přijetí zvláštních bezpečnostních opatření, jakož i konkrétní doporučení pro obyvatelstvo". Úřad vyzval obyvatele belgického hlavního města, aby se vyhýbali "místům s vysokou koncentrací lidí", zejména "koncertům, významným událostem, vlakovým nádražím a letištím, hromadné dopravě a přeplněným nákupním střediskům".

OCAM rovněž vyzvalo obyvatele, aby ozbrojeným složkám usnadňovali bezpečnostní kontroly.

Naposledy byl nejvyšší stupeň pohotovosti vyhlášen na celém území Belgie od prosince 2007 do ledna 2008, a to poté co policie zadržela 14 osob, které měly v plánu vysvobodit vězněného teroristu. Kvůli opatření byly například omezeny silvestrovské oslavy. Brusel byl tehdy ochuzen o tradiční ohňostroj.

Pašerák IS: "Jen počkejte! Na Západě už máme 4000 našich bojovníků. Dá-li Bůh, brzy bude v Evropě chalífát"

 

 

Foto: Ssolbergj (talk), Quartier_européen_Bruxelles_2011-06.JPGZinnekeThis file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace