Bublina ohledně nacistického vlaku plného zlata splaskla

Bublina ohledně nacistického vlaku plného zlata splaskla
Popisek: Nacistické zlato v solné dole
18 / 12 / 2015, 09:00

Podle polských vědců žádný vlak naložený nakradeným zlatem v podzemí Walbrzychu neexistuje.

Vědci odmítají tvrzení amatérských hledačů pokladů, že objevili legendární vlak se zlatem skrytý nacisty v železničním náspu u města Walbrzych v jižním Polsku.

"Neexistuje žádný vlak," řekl profesor polské báňské akademie Janusz Madej na tiskové konferenci v městě Wałbrzych. Konference se zúčastnili desítky novinářů a televizních štábů, kteří začali sledovat příběh vlaku se zlatem poté, co dva hledači pokladů v srpnu prohlásili, že legendární vlak našli. "Geo-magnetické anomálie by byly mnohem větší, kdyby tam byl vlak," dodal.

Profesor Madej shrnul situaci poté, co tým vědců strávil měsíc mapováním asi 35 kilometrů náspů železniční trati Wrocław-Wałbrzych, kde se má vlak údajně nacházet. Polská armáda nejprve vyčistila železniční násep, a vědci z báňské akademie pak pomocí magnetických detektorů, termovizních kamer a radarů zkoumali místo, o kterém nadšenci/hledači pokladů tvrdili že je ukrytý vlak.

Ale hledači pokladů, Piotr Koper a Andreas Richter se pokoušejí i nadále udržet naživu spekulace a na úterní tiskové konferenci tvrdili, že našli další důkazy o existenci vlaku, které předali 7.12. v zapečetěné obálce městským úřadům.

"Jsme přesvědčeni, že tam vlak je," trvá na svém Koper. "Hodnoty vědců jsou jiné, protože jejich metodologický přístup nebyl stejný jako ten náš." 

Koper řekl, že vlak je 92 metrů dlouhý a je v tunelu osm metrů vysokém a mezi pěti až šesti metry širokém.

Profesor Madej řekl, že respektuje práci amatérů, ale že jejich odečty mohou být ovlivněné silovými kabely v náspu trati.

Zdroj: The Guardian.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace