Bude se na francouzských školách vyučovat arabština?

Bude se na francouzských školách vyučovat arabština?
Autor: By Benjamin Geminel [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons|Popisek: Najat Belkacem
01 / 06 / 2016, 11:45

Ve Francii opět multikulturalismus dosáhl další hranice absurdity, muslimská ministryně školství Najat Belkacem požaduje, aby se na francouzských školách učila arabština!!! Neskutečné, Francie umírá v přímém přenosu pořadu Bouradin direct.

Bourdain direct je jeden z nejsledovanějších pořadů tohoto typu ve Francii. Tato politická talkshow má vysokou sledovanost a je velmi ostře sledovaná i ostatními médii. Jean Jacques Bourdain je zároveň jedním z nejpopulárnějších moderátorů současnosti. 


Jean-Jacques Bourdin tente de pieger Najat... by puremedias

Tématem byl návrh ministryně ohledně výuky jazyků na školách a reformy ve školství, do kterých paní ministryně chce investovat 1 miliardu eur a chce zatraktivnit platově učitelské povolání. Dále ministryně říká, že jsou ve vzdělávání pozadu i za mnohými státy OECD.

Najat Belkacem: "Čísla nám ukazují špatné výsledky našich dětí, co se týká jazyků. Rozhodli jsme se to napravit pomocí vzdělávací reformy, za prvé výuka jazyků již od 5. třídy, za druhé jazyková pestrost."

Moderátor: Co myslíte tou pestrostí? A jak si představujete?

NB: Myslím tím učení arabštiny, musíme najít schopné a kvalifikované učitele, případně přivést kvalitní učitele ze zahraničí. Toto jsme již praktikovali v případě Německého jazyka.

Bylo by zajímavé zjistit, co paní ministryni vede zrovna k výuce arabského jazyka, a i když je arabština celkem rozšířený jazyk, v žádném případě není nikterak majoritní ve světě, kde jím mluví přibližně 237 milionů obyvatel. Navíc má arabština i velký nedostatek v malé slovní zásobě, díky které se z ní velmi obtížně překládá.

Dá se souhlasit s paní ministryní v tom, že jazyková vybavenost Francouzů je velmi diskutabilní, ale proč se mají francouzské děti zrovna učit arabsky, když mají za sousedy Španěly, jejichž jazyk je jeden z vůbec nejrozšířenějších. Proč ne angličtina, která se stala v podstatě světovým úředním jazykem? Dále by bylo moc zajímavé, jaké zahraniční učitele arabštiny by chtěla paní ministryně pozvat? Když vzdělávání v samotných arabských zemích je velmi „specifické“ a kvalifikovaných učitelů je velký nedostatek.

Ono je někdy lepší dvakrát měřit a jednou řezat, než vymýšlet takovéto pokusy za peníze daňových poplatníků.

Autor: Milan Roháč
Zdroj: Boulevard Voltaire

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace