Bude bezpečnost objektů ministerstva kultury ohrožena?

Bude bezpečnost objektů ministerstva kultury ohrožena?
Autor fotografie: By Chmee2 (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0|Popisek: Národní galerie
08 / 12 / 2015, 09:30

Ministerstvo kultury ČR vypsalo výběrové řízení na poskytovatele „Poskytování služeb fyzické ostrahy a pultu centralizované ochrany v objektech Ministerstva kultury a jeho příspěvkových organizací a státních fondů“.

Není to malá zakázka, celkem se jedná o 113 objektů, které bude od 1. 1. 2016 hlídat až 610 členů fyzické ostrahy.

Problém je, že koncepce zadání, tedy centralizovaný nákup, je vhodná spíše na nákup zboží a nikoli nákup služeb. V době, kdy by ostraha veřejných a státních institucí měla být v popředí zájmu, v zadání zcela chybí předložení jakékoli koncepce bezpečnosti. Zájemcům o zakázku nebyla ani ve lhůtě pro podání nabídek umožněna prohlídka objektů kvůli vytvoření optimálního bezpečnostního systému.

Ministerstvo za klíčový parametr považuje nejnižší cenu fyzické ostrahy a to i u objektů, kde by bylo možné využít například technické bezpečnostní systémy, které by byly z dlouhodobého hlediska ministerstva ekonomicky výhodnější a šetřily resortu v konečném důsledku peníze.

A stejně jako u včerejšího článku o pražském letišti narážíme na problém, kdy firmy účastnící se tendru nabízejí ceny nižší, než jsou vůbec náklady na minimální mzdu pracovníka ostrahy.

Výpočet je jednoduchý – 75 Kč mzdy včetně příplatků + 1,34% pojištění + 8,21 Kč (zákonný fond dovolených a nemocí) dává dohromady výslednou sumu 108,71 Kč.

A to jsou jen náklady na pracovníka samotného, nejsou tam pracovní pomůcky atd. Jak je tedy možné, že bezpečnostní agentury nabízí nižší hodinové sazby?

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace