Bude Ištván Pelikánem vyštván?

Bude Ištván Pelikánem vyštván?
Popisek: Ilustrační foto
15 / 10 / 2015, 14:15

Olomoucký vrchní státní zástupce Ištván s ÚOOZ provedl zátah na policejní důstojníky spojované s exministrem vnitra Ivanem Langrem, protože dle obvinění vynášeli informace a mařili vyšetřování.

Náměstek krajského policejního ředitele v Olomouckém kraji Karel Kadlec, šéf kriminálky Radek Petrůj a podnikatel s vazbami na bývalého ministra Ivana Langera, Ivan Kyselý. Společně s hejtmanem Jiřím Rozbořilem tvoří čtyři obviněné v aktuální korupční kauze. Všechny kromě Rozbořila soud poslal do vazby. (Zdroj: zpravy.idnes.cz)

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán v současné době připravuje novelu zákona o státním zastupitelství, která má zrušit vrchní  státní zastupitelství a tedy i přímo pozici Ivo Ištvána. Exministryně spravedlnosti Válková je proti tomuto návrhu a tak v ANO, stejně jako v koalici zdaleka není jisté, že Pelikán zrušení vrchních státních zastupitelství prosadí.

Na druhé straně byl ministr Pelikán před tím, než se stal ministrem spravedlnosti, poradcem ministra financí Andreje Babiše, který rozhodl o odvolání Válkové.

Andrej Babiš se dlouhá léta osobně zná s Ivanem Langrem, což ministr ani exministr nepopírají. Babiš ani nepopírá, že do agendy ministerstva spravedlnosti aktivně zasahuje. Za nejzásadnější prokazatelnou osobní intervenci Andreje Babiše v agendě ministerstva spravedlnosti byla intervence v otázce jmenování soudce Sváčka, proti které protestoval například disident John Bok se svým spolkem Šalamoun, který dlouhodobě řeší justiční excesy.

Ve struktuře státních zastupitelství má závažnou korupci řešit speciální nově zřízený útvar, který by měla převzít pražská vrchní státní žalobkyně Lenka Bradáčová. Ta má dlouhodobě lepší vztahy s nejvyšším státním zástupcem Zemanem, který bude mít zásadní slovo při obsazení protikorupčního speciálu.

Ištván tedy evidentně přijde o své rozsáhlé kompetence. Mediálně se má tato skutečnost obhájit nevalným výsledkem kauzy Nagygate, na jejímž základě skončila Nečasova vláda a kde padlo už několik osvobozujících rozsudků.

Vyšetřování Langra ohrožuji i ženy v justici

Povolení k odposlechům stejně jako další úkony ÚOOZ v akci Vidkun zaměřené na policejní důstojníky spojované s exministrem vnitra Ivanem Langrem povoloval okresní soud v Ostravě. Olomoucké soudy byly obejity, neboť manželka Ivana Langera je soudkyní v Olomouci.

Nejde však o jedinou ženu v justici, s níž je Ivan Langer spojován. Šéfka obvodního státního zastupitelství na Praze 5 Hana Vrbová je manželkou bývalého šéfa protikorupční policie Libora Vrby, který rezignoval po předchozí kritice, že informoval premiéra Nečase (ODS) o vyšetřování ministra Pavla Drobila (ODS) v prosinci roku 2010. Není bez zajímavosti, že Vrbová následně v dubnu dohlížela na vyšetřování Víta Bárty (VV), který byl poslanci Kočí a Škárkou obviněn z korupce.

Ivan Langer je dlouhodobě v kontaktu s exstarostou Prahy 5 Milanem Jančíkem (ODS), který byl vyšetřován v řadě podezření z korupce, ale všechny případy byly přes kritiku protikorupčních spolků odloženy. Ivan Langer v ODS je obecně považován za člověka, který takzvaně „umí policii“.

"Většinu z Vás velmi dobře znám a mnohé o vás vím," byla slova Ivana Langra na volební stranické konferenci ODS, když v roce 2008 kandidoval na prvního místopředsedu strany. Jinak řečeno jsem ministr vnitra a důsledně využívám to, co řídím.

Tagy článku