Bude Libye a Jemen dalším cílem Putinova Ruska?

Bude Libye a Jemen dalším cílem Putinova Ruska?
Popisek: Ilustrační obrázek
08 / 11 / 2015, 08:00

Rusko je při chuti a Putin vyslal varování ohledně dalších vojenských intervencí na Středním Východě. Ruský prezident řekl, že jeho prioritou je chránit ruské občany žijící v zahraničí, bez ohledu na to, kde jsou.

To by mohlo zahrnovat opatření na ochranu Rusů v severoafrickém státě Libye, která byla zpustošena násilným islámským extremismem po pádu diktátora Kaddáfího.

Ve svém projevu na pátém Světovém kongresu krajanů v Moskvě Putin řekl: "Lidé, kteří nejsou z různých důvodů v Rusku, si mohou být naprosto jisti: budeme vždy chránit jejich zájmy. Kromě toho, v tak obtížných a krizových situací, jako například v Libyi, Sýrii a Jemenu."

Rusko poskytuje humanitární pomoc Jemenu od počátku občanské války, která začala v březnu, kdy na jedné straně konfliktu stojí Saudi podporovaní separatisté proti Iránem podporovanými Hutiji. Během krvavého konfliktu již podle OSN zahynulo více než 5 000 lidí.

Případný zásah do konfliktu v Jemenu by samozřejmě souvisel spíše s ochranou cen ropy, než ruských krajanů. Rusko jehož ekonomika je závislá na vývozu surovin je hrubě nespokojené s cenami, které nyní na trhu jsou, a za které v podstatě můžou Saudi. Stejný problém má ruský spojenec Irán, který chce prodávat své surovinové bohatství za vysoké ceny, když už na něj není uvalené embargo v souvislosti s jaderným programem.

Rusko s Íránem jsou hlavní podporovatelé prezidenta Bašára al-Assada v syrském konfliktu. Za poslední dva dny podle ruského ministerstva obrany zničily ruské bombardéry 263 cílů nepřátelských režimu syrského diktátora.

Zdroj: Sunday Express

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace