Bude ministr kultury jezdit Dacií? Ne, ale Národní galerii nechá hlídat za pár korun

Bude ministr kultury jezdit Dacií? Ne, ale Národní galerii nechá hlídat za pár korun
Autor: Pixabay|Popisek: Ilustrační obrázek
28 / 03 / 2017, 16:30

V sobotu 25.2. přestala společnost Abas IPS Management zajišťovat ostrahu objektů Národní galerie a ministerstvo kultury sklidilo co zaselo. Tlakem na co nejnižší ceny při zadávání veřejné zakázky a nulovou koncepcí bezpečnosti se ministerstvo samo chytilo do pasti. Dveře do galerií zůstaly po 3 dny zavřené a média a politici řešili ostudu Hermanova ministerstva.

„Žádná veřejná instituce si nemůže dovolit byt veřejnosti uzavřena! Takže postup Ministerstva kultury povazuji za veliké manažerské selhaní,," řekla starostka Prahy 2 a poslankyně Jana Černochová.

Veřejná zakázka Ministerstva kultury s názvem „Poskytování služeb fyzické ostrahy a pultu centralizované ochrany v objektech Ministerstva kultury a jeho příspěvkových organizací a státních fondů“ byla zadána dle zákona o veřejných zakázkách. Ten byl sice k 1. 10. 2016 nahrazen zcela novým zákonem o zadávání veřejných zakázek, ale ani podle původního zákona o veřejných zakázkách nebylo nutné preferovat co nejnižší nabídkovou cenu.

Psali jsme: Zruší ministerstvo kultury a letiště výběrové řízení na ostrahu?

Nabízely se dva zcela rovnocenné způsoby hodnocení nabídek a nejnižší nabídková cena byla dokonce v § 78 zákona uvedena až jako druhá možnost až po tzv. ekonomické výhodnosti nabídky. Zákon při výběru nejvhodnějšího dodavatele umožňoval zohlednění parametrů jako je kvalita, technická úroveň nabízeného plnění, zabezpečení dodávek, atd.

SECURITY magazín od počátku sledoval celou kauzu výběrového řízení a upozorňoval ministerstvo na možné budoucí problémy spojené s výběrem nejlevnějšího uchazeče, kdy hlídání cenných objektů, uměleckých děl a návštěvníku budou mít díky tlaku na nízkou cenu na starosti nekvalitní, případně zdravotně postižení strážci (na ty dostávají SBS dotace od MPSV).

O nebezpečí zakázky týkající se ochrany objektů ministerstva kultury jsme psali v roce 2015: Bude bezpečnost objektů ministerstva kultury ohrožena?

Kdyby ministerstvo kultury vybíralo stejně kvalitně své vozy, a rozhodujícím parametrem byla také cena, mohlo by se jednoduše stát, že náměstek nebo ministr skončí s vozidlem Dacia Logan místo naleštěné audiny.

Psali jsme: Hermanovo ministerstvo ke stanovisku MPSV mlčí

Po „stávce“ společnosti Abas IPS Management zpanikařené ministerstvo kontaktovalo největší hráče českého trhu bezpečnostních agentur, tedy Securitas ČR (firma v minulosti hlídající NG), M2C a G4S. Po zkušenosti s firmou Abas by bylo normální očekávat, že ministerstvo nebude vybírat cenově nejvýhodnější nabídku, ale upřednostní kvalitativní parametry. Tak se ale nestalo, a v jednacím řízení bez uveřejnění byla na období následujících 12 měsíců vybrána opět nejlevnější firma, tedy G4S.

Mlhavý příslib uskutečnění nového otevřeného zadávacího řízení na dalšího dodavatele pro následující období příliš neuklidňuje.

Psali jsme: Podle Mezinárodní asociace bezpečnostního managementu ASIS je v případě ministerstva kultury nejnižší nabídnutá cena až o 22 % nižší, než stanoví zákonné podmínky ČR. 

Na podzim proběhnou volby do poslanecké sněmovny a nové vedení ministerstva kultury se zasekne na přebírání ministerstva a co tedy bude dál s hlídáním objektů NG? Udělá se nové jednací řízení bez uveřejnění a G4S bude hlídat další rok? Dalších skoro 50 miliónů bez soutěže?

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace