Bude mít Evropa problém s dlouhodobou integrací uprchlíků?

Bude mít Evropa problém s dlouhodobou integrací uprchlíků?
Popisek: Ilustrační foto
16 / 09 / 2015, 15:00

Německo i Švédsko by mohlo mít obrovské problémy s integrací přistěhovalců. V dlouhodobém horizontu hrozí mezi uprchlíky vysoká nezaměstnanost, neochota se vzdělávat a s tím spojený radikalismus i růst xenofobních nálad ve společnosti.

Prestižní deník The Time zveřejnil 15. září obsáhlý článek, ve kterém se zamýšlí nad problémy, se kterými se mohou evropské státy potýkat v dlouhodobém horizontu právě v oblasti integrace cizinců.

V článku se uvádí, že zatímco se Německo a Švédsko, na rozdíl od východoevropských států, zavázaly přijmout stovky tisíc uprchlíků, je to jen začátek mnohem delšího a náročnějšího procesu. 

"Tito lidé budou potřebovat mnohem více než jen teplý svetr a vřelé přivítání," řekl Norbert Trosien z Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Berlíně, a dodává: "Budou muset být přijati i v dlouhodobém horizontu."

Bezprostřední náklady související se samotnými žadateli o azyl jsou obrovské. Žadatelé o azyl budou rozmístěni po celé zemi a jejich žádosti budou zpracovávány průměrně přes pět měsíců. Oba státy, Švédsko a Německo, budou muset poskytnout uprchlíkům bydlení, státní příspěvky a jazykové kurzy, přičemž veškeré tyto náklady půjdou z jejich státních rozpočtů. Německo v této souvislosti již oznámilo, že vyčleňuje částku až 6,6 miliard dolarů (přes 158 miliard korun).

Poté přichází mnohem obtížnější situace týkající se dlouhodobé integrace těchto cizinců. Jazykové a kulturní rozdíly mohou vést ke značným problémům s uprchlíky, kteří se chtějí v nové zemi usadit. I ve Švédsku, které má s integrací největší zkušenosti, je daleko více pravděpodobné, že právě přistěhovalci neseženou práci, jako jejich švédští spoluobčané.

Rovněž  Německo čelí dlouhodobým problémům s integrací přistěhovalců. Nakonec to zmiňuje i berlínský Institut pro populaci a rozvoj, který již ve svém průzkumu v roce 2009 uvedl, že přistěhovalci, kteří se ne zcela integrovali do německé společnosti, inklinovali k tomu, že se hůře vzdělávali, vykonávali hůře placenou práci a byla mezi nimi vyšší míra nezaměstnanosti než u rodilých Němců nebo "západoevropských" cizinců, kteří se integrovali mnohem úspěšněji.

I přesto, že se uprchlíkům dostalo v Německu přátelského přivítání, nelze opominout skutečnost, že úřady hlásily jen v letošním roce více než 200 útoků na azylanty a na jejich ubytovny. Stejně tak Švédsko, které má dlouhodobě velkorysou přistěhovaleckou politiku, se potýká se vzrůstajícími sympatiemi Švédů ke krajně pravicovým stranám;  například strana Švédští demokraté zvýšila svoje preference v případných volbách o plných 25 procent. Došlo také k nárůstu rasistických a xenofobních útoků v zemi.

Jak tedy dopadne dlouhodobá integrace přistěhovalců? Bude úspěšná? To nikdo neví, nicméně bude velmi drahá.

Zdroj: time.com

 

Tagy článku