Rusko potřebuje čtyři nové letadlové lodě

Rusko potřebuje čtyři nové letadlové lodě
Autor: Wikipedie, volné dílo|Popisek: Letadlová loď Admiral Kuzěcov
19 / 02 / 2015, 15:45

Její vývoj a stavba může trvat téměř deset let, podle prohlášení konstrukční kanceláře ze St. Petersburgu.

Toto rok staré prohlášení nabývá s rostoucí aktivitou ruského námořnictva na aktuálnosti. Ředitel konstrukční kanceláře Sergej Vlasov odhaduje cenu nové letadlové lodi na 2,8-7,1 miliardy dolarů. Její cena se bude lišit podle výzbroje, kterou obdrží.

„Pokud bude vybavena různorodou výzbrojí, její cena raketově vzroste, pokud bude obsahovat pouze protiletadlové systémy, cena bude nižší,“ říká Vlasov.

Kancelář vypracovala konstrukční návrhy jak konvenčně poháněné varianty, tak verzi s jaderným pohonem. Výtlak byl původně navržen na 85 000 tun, poslední návrhy počítají s výtlakem 65 000 tun. Konvenční letadlová loď unese 55 letadel, verze s jaderným pohonem přibližně 70 strojů páté generace, které nahradí stávající stroje SU-33, které nyní používá jediná funkční letadlová loď Ruska Admiral Kuznetsov. Počítá se i s nasazením bezpilotních strojů.

Podle konstrukční kanceláře potřebuje Rusko nejméně 4 letadlové lodě, dvě pro Pacifickou flotilu a dvě pro Severní flotilu. Reagovat totiž musí na novou jednotku US Navy, USS Gerald Ford, která vypluje během roku 2016 a nové britské lodě třídy Queen Elizabeth.

Ruské letadlové lodě se od těch západních již tradičně liší svojí silnou výzbrojí, kdy kromě baterií protiletecké obrany nesou i silnou protilodní výzbroj.

Infografika agentury RIA Novosti ukazuje stávající skladbu námořnictva Ruska:

Zdroj: Sputnik International, Wikipedie, RIA Novosti

Psali jsme také:

Rusko opravuje svoje jaderná monstra

Nejrychlejší ponorka světa je - která vlastně?

Z válečné lodi třídy Mistral vyrobené ve Francii pro Rusko ukradeno klíčové vybavení!

Ruské válečné lodě v kanálu La Manche mezi Anglií a Francií

Diletantský podvrh v mediální válce mezi Ruskem a Západem

Další důkaz, že ruské vedení lže o svých vojenských operacích

Sto střetů letadel Ruska a NATO na hranici Evropy

Rusové osmnáctkrát zvýšili výdaje na zbrojení!

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace