Bude projekt ruského stíhače 5.generace T-50 zrušen?

Bude projekt ruského stíhače 5.generace T-50 zrušen?
Autor: Marina Lystseva / Lenta.ru|Popisek: PAK-FA
10 / 04 / 2015, 09:15

Podle náměstka obrany Jurije Borisova, může být program PAK-FA (T-50) upravován, nebo dokonce i zastaven vzhledem k špatnému ekonomickému stavu Ruska.

Celý projekt již od začátku nabírá zpoždění, původně zamýšlených 150 letadel PAK-FA mělo být doručováno k aktivním jednotkám od roku 2016, na podzim roku 2014 bylo vše posunuto s tím, že prvních 55 strojů se dostane do služby do roku 2020.

Podle ruského ministerstva obrany ale došlo k dalšímu zpoždění a první objednávka se snížila na pouhých 12 kusů. Zhoršující se stav ekonomiky nutí Rusko šetřit a raději zachovat svoji mohutnou leteckou sílu představovanou stroji Suchoj SU-27SM a SU-35S.

Program PAK-FA se potýká i s problémem pohonné jednotky určené pro tento stíhací stroj 5.generace. V příštím roce by v ideálním případě mělo dojít k dodání prvních 12 kusů strojů a pak se výroba zastaví, což umožní stroje řádně otestovat a za ušetřené peníze pořídit stroje SU-30SM a SU-35S.

Psali jsme: 
Ruské letectvo: Obr na hliněných nohou?
Raptor: nejmodernější stíhač proti ruským protiletadlovým systémům

Prodejní plány má ruský výrobce veliké, celkem chce postavit a prodat 400 strojů. Indické letectvo ale vzhledem k problémům již snížilo počet strojů, který chce koupit na 130 z původních 200. Zároveň Indie má velké obavy z rostoucích nákladů a technických problémů v společném rusko-indickém projektu FGPA, což je stíhač založený na letounu PAK-FA.

Zdroj: theavionist.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace