Bude Rusko bojovat s Islámským státem?

Bude Rusko bojovat s Islámským státem?
Autor fotografie: Aleksander Markin CC BY-SA 2.0|Popisek: Je tohle to poslední co teroristé uvidí?
01 / 09 / 2015, 10:45

Podle posledních zpráv to vypadá na vyslání velkého expedičního sboru na zbytky Assadem ovládané Sýrie a masivní pomoc v boji proti teroristům z ISIS a al-Kajdy.

Poblíž Damašku již prý přistály první ruské jednotky, o kterých ale zatím západní média neinformují. Pokud je to pravda, dochází k významnému zvratu na frontě, kde se Západu moc bojovat nechce. V okamžiku zapojení ruských pilotů do boje proti Islámskému státu dojde k prudké změně situace na Středním východě.

Zatím je přílet ruských jednotek potvrzen od dvou zdrojů – prvním je Thierry Meyssan, jehož server Réseau Voltaire přinesl první zprávy o angažování se Ruska v Sýrii už 24. srpna. Podle něj posílá Rusko kontingent útočných vrtulníků a letounů, včetně pozemního personálu a poradců, kteří mají pomoci v boji proti Islámskému státu a al-Kajdě, která v Sýrii operuje pod jménem Jabhat-al-Nusra.

Psali jsme: Rusko údajně dodalo Sýrii šest stíhačů Mig-31 a tato informace má ve světle zprávy o zapojení Rusů hned větší logiku. Nebude hrozit zajmutí a prodej tohoto letadla.

Druhým zdrojem je izraelský server Ynetnews, podle kterého už jsou první jednotky na místě, tedy na letecké základně ovládané režimem z Damašku.

Yak-130

O jakou techniku se má jednat? Mezi stroji mají být stíhačky Mig-29, lehké útočné stroje Jak-130,nebo vrtulníky Mi-35. Rusko začalo dodávat vládním silám také satelitní snímky území, což by mělo Assadovým vojákům ulehčit situaci při boji s teroristy.

Mi-35

Rusko chce díky zachování Sýrie zabránit možnému průniku Islámského státu a islamistů na bývalá jižní islámská území Sovětského svazu.

Přítomnost Rusů v Damašku potvrzují i zprávy západních diplomatů, kteří potvrzují, že USA si je vědomo ruských záměrů zasáhnout v Sýrii, ale zatím nevzešla žádná reakce ze strany Obamova kabinetu.

Podle lokálních arabských médii hledá Sýrie s Ruskem přístav na syrském pobřeží, kde by mohly přistávat ruské lodě s pomocí. Rusko si navíc uvědomuje, že teroristy není možné zničit pouze leteckými útoky, což okomentoval ministr Lavrov - je nutné nasazení pozemních jednotek.

Zdroj: infowars.com,ynetnews.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace