Bude Rusko bojovat s Islámským státem?

Bude Rusko bojovat s Islámským státem?
Autor fotografie: Aleksander Markin CC BY-SA 2.0|Popisek: Je tohle to poslední co teroristé uvidí?
01 / 09 / 2015, 10:45

Podle posledních zpráv to vypadá na vyslání velkého expedičního sboru na zbytky Assadem ovládané Sýrie a masivní pomoc v boji proti teroristům z ISIS a al-Kajdy.

Poblíž Damašku již prý přistály první ruské jednotky, o kterých ale zatím západní média neinformují. Pokud je to pravda, dochází k významnému zvratu na frontě, kde se Západu moc bojovat nechce. V okamžiku zapojení ruských pilotů do boje proti Islámskému státu dojde k prudké změně situace na Středním východě.

Zatím je přílet ruských jednotek potvrzen od dvou zdrojů – prvním je Thierry Meyssan, jehož server Réseau Voltaire přinesl první zprávy o angažování se Ruska v Sýrii už 24. srpna. Podle něj posílá Rusko kontingent útočných vrtulníků a letounů, včetně pozemního personálu a poradců, kteří mají pomoci v boji proti Islámskému státu a al-Kajdě, která v Sýrii operuje pod jménem Jabhat-al-Nusra.

Psali jsme: Rusko údajně dodalo Sýrii šest stíhačů Mig-31 a tato informace má ve světle zprávy o zapojení Rusů hned větší logiku. Nebude hrozit zajmutí a prodej tohoto letadla.

Druhým zdrojem je izraelský server Ynetnews, podle kterého už jsou první jednotky na místě, tedy na letecké základně ovládané režimem z Damašku.

Yak-130

O jakou techniku se má jednat? Mezi stroji mají být stíhačky Mig-29, lehké útočné stroje Jak-130,nebo vrtulníky Mi-35. Rusko začalo dodávat vládním silám také satelitní snímky území, což by mělo Assadovým vojákům ulehčit situaci při boji s teroristy.

Mi-35

Rusko chce díky zachování Sýrie zabránit možnému průniku Islámského státu a islamistů na bývalá jižní islámská území Sovětského svazu.

Přítomnost Rusů v Damašku potvrzují i zprávy západních diplomatů, kteří potvrzují, že USA si je vědomo ruských záměrů zasáhnout v Sýrii, ale zatím nevzešla žádná reakce ze strany Obamova kabinetu.

Podle lokálních arabských médii hledá Sýrie s Ruskem přístav na syrském pobřeží, kde by mohly přistávat ruské lodě s pomocí. Rusko si navíc uvědomuje, že teroristy není možné zničit pouze leteckými útoky, což okomentoval ministr Lavrov - je nutné nasazení pozemních jednotek.

Zdroj: infowars.com,ynetnews.com

 

Tagy článku