Bude se zvyšovat kapacita v českých azylových zařízeních? Spustilo Maďarsko dominový efekt?

Bude se zvyšovat kapacita v českých azylových zařízeních? Spustilo Maďarsko dominový efekt?
Autor: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
25 / 06 / 2015, 16:15

V českých azylových zařízeních je místo pouze pro 700 uprchlíků. Humanitární organizace žádají změnu azylového systému.

Maďarsko před několika dny oznámilo, že z technických důvodů odmítá plnit nařízení Evropského parlamentu, resp. Dublinskou azylovou dohodu (III)O nelegální uprchlíky, kteří směřují do Evropy, se podle tohoto nařízení musí postarat ten stát EU, na jehož území se uprchlík poprvé nelegálně dostal. V tomto případě je první zemí hned po Řecku a Itálii právě Maďarsko, které je "nárazníkovou" unijní zemí, kam směřují především imigranti z Balkánu, severní Afriky a Sýrie.

Od začátku letošního roku se však už do Maďarska dostalo přes 60 tisíc běženců a země má, podle vlády, obrovské technické problémy s přijímáním dalších utečenců. Maďarsko také tvrdí, že migranti přichází i z Řecka, které  dlouhodobě nezvládá imigrační vlnu. Každá země má totiž povinnost všechny utečence řádně evidovat a snímat i otisky prstů, pokud to však některá ze zemí nedělá a utečenec se dostane dál do Evropy bez toho, aby byl zaevidován, pohlíží se na něj, jako kdyby poprvé vstoupil do EU. 

Je velmi pravděpodobné, že postupně se problémy s přijímáním uprchlíků nevyhnou ani České republice, protože uprchlíky nebude víceméně "kam" vracet.  

Pokud by se imigrační vlna dostala do ČR, v našich azylových zařízeních není dostatek volných míst. Ministr vnitra Milan Chovanec uvedl už loni v prosinci, když se jednalo i přijetí vyššího počtu syrských uprchlíků, že „Současná kapacita zařízení ministerstva vnitra, tedy uprchlických zařízení, je 700 lidí.“ 

Na webových stránkách Správy uprchlických zařízení jsou uvedeny údaje za rok 2014, z nichž vyplývá, že skutečně "volných" míst pro případné migranty je podstatně méně.

Správa uprchlických zařízení,

Je tedy otázka, zda se budou rozšiřovat současná azylová zařízení nebo dokonce budovat nová. Na konci loňského roku evidovala Správa uprchlických zařízení pouhých 279 zaměstnanců (rok předtím 290 pracovníků). Zda se azylová zařízení připravují na možnost dalšího přílivu uprchlíků je otázkou, i když této myšlence by nahrávala skutečnost, že aktuálně inzerují volná místa "Organizační pracovník příjmu klientů" a "Ubytovatel - provozář" pro přijímací středisko v Zastávce.

Nevládní neziskové organizace volají po změně azylové politiky a požadují, aby česká vláda přijala mnohem více uprchlíků. Podle Magdy Faltové, ředitelky Sdružení pro integraci a migraci (SIMI), byla Česká republika v době válek v bývalé Jugoslávii schopná zřídit šestnáct uprchlických táborů a pobytových středisek a v nich  umístit 10 tisíc utečenců. Stát si v případě nutnosti ubytovací kapacity pronajímal. I například během válek v Čečensku či Afghánistánu ČR přijímala uprchlíky ve větším množství než dnes a přiznala jim některý z dočasných druhů pobytu. "V minulosti jsme byli schopni bez problémů přijmout a ubytovat větší počet uprchlíků a nikdo si toho příliš nevšímal," řekla serveru Romea.cz, 3. února letošního roku. 

O problematice migrace jsme psali v našem článku ze září loňského roku "Migrace cizinců do ČR: klid před bouří nebo nejsme zemí zaslíbenou?"

I pokud nedojde ke změně azylové politiky ČR, větší příliv utečenců bude znamenat velké finanční výdaje a dokud se cizinci neintegrují do naší společnosti, bude to znamenat i vyšší sociální a další výdaje. 

Azylové zařízení je (podle azylového zákona) přijímací středisko, pobytové středisko a integrační azylové středisko. Rozlišení těchto zařízení spočívá v účelu, který jednotlivá střediska plní. Zřizovatelem všech těchto zařízení je Ministerstvo vnitra. Azylová zařízení provozuje Správa uprchlických zařízení, organizační složka státu. V přijímacím středisku je žadatel povinen po určitou zákonem stanovenou dobu pobývat (za účelem provedení identifikačních úkonů, lékařského vyšetření apod.) Porušení povinnosti pobývat v přijímacím středisku je hodnoceno jako přestupek. Přijímací střediska jsou v Zastávce u Brna a na mezinárodním letišti Praha - Ruzyně. Následně je žadatel přemístěn do pobytového střediska. Pobytové středisko slouží k ubytování žadatele o udělení mezinárodní ochrany do doby nabytí právní moci rozhodnutí ve věci mezinárodní ochrany. Pobytová střediska se nacházejí v Kostelci nad Orlicí a v Havířově. Nakonec jsou integrační azylová střediska, která slouží k přechodnému ubytování azylantů a jsou umístěna v Brně - Židenicích, České Lípě, Jaroměři - Josefově a Předlicích u Ústí nad Labem.  Pokud cizinec učiní prohlášení o mezinárodní ochraně, tak je umístěn do zařízení pro zajištění cizinců Bělé pod Bezdězem. Zdroj, autor: Ministerstvo vnitra ČRSpráva uprchlických zařízení

Správa uprchlických zařízení,

Správa uprchlických zařízení,

Zdroj: Romea.cz, Správa uprchlických zařízení (video YouTube), Ministerstvo vnitra ČR

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace