Bude Turecko požadovat trestní stíhání Kláry Samkové?

Bude Turecko požadovat trestní stíhání Kláry Samkové?
22 / 05 / 2016, 11:30

Advokátka Klára Samková se domnívá, že turecký velvyslanec v České republice si vůči ní přeje uplatnit islámské právo šaría.

Prý o tom svědčí velvyslancova kritika jejích výroků z tohoto týdne, kdy během semináře v Poslanecké sněmovně přirovnala islámské náboženství k nacismu či komunismu. Turecký velvyslanec Ahmet Necati Bigali uvedl pro slovenský server islamonline.sk

"Urážlivá slova této osoby, Kláry Samková, jsou otřesná a naprosto nepřijatelná. Nikdo nemá právo očerňovat islám, ani žádné jiné náboženství a jedná se o trestný čin, se kterým počítají evropské i mezinárodní právní rámce tak, tak legislativa České republiky. Toto nemá nic společného ani se svobodou projevu. Tato nenávistná řeč ukazuje, na jakou alarmující úroveň vzrostla islamofobie v této zemi. Nemohl jsem už více poslouchat tak hrozná slova této osoby. Doufám, že příslušné české soudní orgány přistoupí k nezbytným opatřením proti této trestné činnosti."

Na otázku, jak turecký velvyslanec vnímá, že "Sněmovna vůbec poskytla prostor projevu osobě, která přirovnává islám k nacismu", odpověděl:

"Je pochopitelně velmi nešťastné, že taková slova zazněly v Poslanecké sněmovně, která je nejvyšším zastupitelstvem lidu České republiky. Myslím, že za organizaci je odpovědný poslanec ANO Zdeněk Soukup. On si měl v potřebné míře prověřit pozadí zúčastněných osob."

Na slova tureckého velvyslance reagovala i Klára Samková v rozhovoru pro server Echo24.cz

"Moje slova byla naprosto pravdivá – islám je ideologie. To není ani ideologie, to je totalitní způsob života, ze kterého není úniku pod hrozbou trestu smrti..... Pan velvyslanec jenom dokazuje, že se jaksi rozhodl, že má být právo šaría uplatněno i v zemi, kde nefunguje a není součástí právního řádu, vůči člověku, který ho neuznává. Hluboce se mýlí, jestliže se domnívá, že moje výroky jsou trestné. Pakliže by byly, tak by bylo zcela zřejmé, že už tady zvítězil politický výklad práva. ...Mé výroky nebyly problematické s ohledem na zákony ČR a pakliže by byly, jednalo by se o účelový politický výklad práva. Pan velvyslanec se v podstatě dožaduje uplatnění práva šaría vůči mně."

 

Tagy článku