Hrozí už válka? Tchaj-wan vysílá stíhačky, Čína vstoupila do Tchaj-wanského průlivu

Hrozí už válka? Tchaj-wan vysílá stíhačky, Čína vstoupila do Tchaj-wanského průlivu
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: stíhačky
11 / 01 / 2017, 08:30

Krize mezi Tchaj-wanem a Čínou zřejmě vrcholí. Čína vstoupila do Tchaj-wanského průlivu, na což Tchaj-wan reagoval vysláním stíhaček a svého loďstva.

V průlivu hlídkují čínské stíhačky a letadlová loď. Informovala o tom včera agentura Reuters.

Letadlová loď Číny, která se vracela ze cvičení z Jihočínského moře, podle Reuters nepřekročila tchaj-wanské teritoriální vody, ale vstoupila do vzdušné obranné zóny na jihozápadě. To potvrdil i tchaj-wanský ministr obrany.

Čína obhajuje svůj krok tím, že jejich letadlová loď ve sporném Jihočíánském moři testovala zbraně a jiné vybavení a její pobyt v Tchaj-wanském průlivu je zcela v souladu s mezinárodním právem.

související: Čína dál provokuje své sousedy

Jako reakci na čínský krok však posílá Tchaj-wan do oblasti své stíhačky a loďstvo, aby na oblast ,,dohlíželo" a měli ji opět pod kontrolou. Čína zintenzivňuje v posledních týdnech své vojenské aktivity kolem ostrova, na který si dlouhodobě činí nárok.

Tchaj-wan vyzval znovu Čínu k dialogu, ale Peking, který jednání znesvářených stran zastavil v červnu, zatím dialog odmítá. Čína nedůvěřuje tchaj-wanské prezidentce Cchaj Jing-wenové a zvýšila na ni i celý ostrov tlak poté, co Donald Trump podle Pekingu porušil diplomatický protokol a ,,nechal" si od tchaj-wanské prezidentky pogratulovat k vítězství.

 

nepřehlédněte:

Peking a Kreml budou společně cvičit v Jihočínském moři

Prezidentka Tchaj-wanu Cchaj Jing-wenová: Čína se vrátila k osvědčené cestě zastrašování

 

 

Zdroj: reuters.com

Tagy článku