Bude ve Francii výjimečný stav navždy? A co na to demokracie?

Bude ve Francii výjimečný stav navždy?  A co na to demokracie?
Autor: Flickr.com|Popisek: francouzská vlajka
15 / 12 / 2016, 16:00

KOMENTÁŘ

Francouzská vláda hodlá prodloužit výjimečný stav až do července příštího roku, kdy se uskuteční prezidentské volby. Výjimečný stav trvá již od listopadu 2015 po teroristických útocích v Paříži. To znamená, že celkově by v červenci 2017 trval už skoro dva roky. To vyvolává v jedné z kolébek demokracie i přes stálá rizika teroristického útoku mnoho otazníků.

Takto dlouhý výjimečný stav totiž nutně zasahuje do občanských práv obyčejných Francouzů. Výjimečný stav je tak na druhé straně také kontroverzní opatření, protože i přes jeho trvání nechrání účinně zemi před terorismem. Francie by se měla v prvé řadě raději zaměřit na efektivní činnost tajných služeb, které před teroristickými útoky vždy fatálně selhaly.

Druhou stranou mince výjimečného stavu je pak jeho možná kontraproduktivita. Jeho zavedení totiž mimo jiné může zakázat či rušit veřejná shromáždění. Jsou tak v tomto případě potlačena základní lidská a občanská práva člověka, zakotvená v každé demokratické západní ústavě.

I když byl výjimečný stav prodloužen do července příštího roku, dá se předpokládat, že bude stále ,,uměle" prodlužován.  To by před volbami, ale i po nich mohlo zčásti kompromitovat celý politický establishment Francie. Přední francouzští politikové by tak museli před volbami kalkulovat i s možnými negativními důsledky, protože v očích voličů by to byli oni, kdo systematicky ,,okrajují" demokracii a základní lidská a občanská práva. A to i kdyby nenastal v tomto čase žádný teroristický útok.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace