Budeme si moc zápálit cigaretu k pivku?

Budeme si moc zápálit cigaretu k pivku?
Autor fotografie: redakce|Popisek: cigaretka s pivem možná brzy v hospůdkách
14 / 02 / 2018, 07:30

Necelá polovina poslanců je pro zmírnění protikuřáckého zákona. V restauracích, na sportovištích i v kulturních zařízeních by mohly opět vznikat oddělené kuřácké prostory. To je v návrhu na zmírnění současné podoby tzv. protikuřáckého zákona, který dnes ve Sněmovně představil poslanec Marek Benda.

"Oddělený prostor by mohl vznikat v restauračních zařízeních, sportovištích a kulturních zařízeních, kde jsou dneska úplné zákazy," řekl poslanec Benda. Prostor by musel mít vlastní odvětrávání, stavebně oddělený a bude bez obsluhy, ale hosté by si tam mohli jídlo donést. Navíc by v nich platil zákaz vstupu osobám mladším 18 let.

Dalším bodem návrhu je i to, že v malých barech nebo výčepech o ploše do 80 metrů čtverečních by měli mít jejich majitelé možnost sami rozhodnout, zda jejich podnik bude kuřácký, nebo nekuřácký. Třetím bodem je zrušení odpovědnosti hostinských za to, že podají alkohol podnapilé dospělé osobě.

Psali jsme: Exkluzivně: Video sestřelu tureckého vrtulníku kurdskými YPG

S Bendou přišli návrh podpořit i Mikuláš Ferjenčík z klubu Pirátů a Patrik Nacher z klubu ANO. Piráti podle Ferjenčíka podporují zřízení oddělených kuřáren. Poslanci KDU-ČSL podle Bendy řekli, že návrh podepsat nechtějí. Celkem se pod návrh zákona podepsalo 86 poslanců. Největším odpůrcem protikuřáckého zákona je senátor Jaroslav Kubera.

"Říkám, otevřeně, že náš klub na to nemá jednotný názor," komentoval Bendův návrh na tiskové konferenci předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Klub jeho hnutí je podle něj rozdělen na dvě poloviny, z nichž jedna je pro zachování současné podoby protikuřáckého zákona. Druhá je pro jeho eventuálního zmírnění. Klub ANO se bude návrhem zabývat, až bude na stole, uvedl. Faltýnek, který je sám silným kuřákem, noveliu podle svých slov podpoří. 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.