Budiž světlo: test svítilny Fenix UC35

Budiž světlo: test svítilny Fenix UC35
Autor: Redakce|Popisek: Fenix UC35
19 / 06 / 2015, 13:45

Není svítilna jako svítilna, ale UC35 od Fenixu je jednou z těch, které si policista nebo strážce může s klidem připnout k pasu. Hodit se bude i turistům, a pokud si ji přiděláte na kolo, k přehlédnutí ve tmě rozhodně nebudete. Skoro se bojím, že budete řidiče v protijedoucích autech oslňovat.

V černo-oranžové krabičce naleznete po vybalení samotnou svítilnu, nabíjecí USB kabel bez adaptéru, poutko a pouzdro. Díky v dnešní době standardní koncovce micro USB nemusíte mít strach, že svítilnu nenabijete. Všechny standardní dnešní telefony už tento konektor mají, takže na cestu stačí pouze jedna nabíječka.

Srdcem této svítilny je dioda Cree XM-L2 U2 se světelným tokem až 960 lumenů a životností 50 000 hodin. V praxi to znamená, že si posvítíte až 200 metrů daleko, což jsme si vyzkoušeli v praxi a výrobce opravdu nelže. Svítilna dosáhla ještě dál. Energii dodává lithium-iontová baterie ARB-L2P 18650 o kapacitě 3200 mAh. Náhradní baterie stojí od 300 korun, případně je možné ji nahradit dvěma jednorázovými bateriemi CR123A.

Fenix UC35

Vybalená svítilna samozřejmě nesvítila a tak jsem vyndal černý plastový kroužek mezi baterií a obvody svítilny a dal Fenixe do USB nabíječky. Pozor, aby se začala svítilna nabíjet, je nutné zmáčknout vypínač, který se nachází na konci svítilny. Pak se červeně rozsvítí stavová dioda ukrytá pod přepínačem režimů. Nabíjení trvalo 2 hodiny a 52 minut, nabití signalizovalo přepnutí stavové diody do zelené barvy. Stavová dioda informuje i o blížícím se vybití svítilny, začne červeně blikat. Nemusíte se ale bát, že ihned zhasne. I při signalizovaném vybití, pokud tedy nepoužíváte nejvyšší výkon, ještě nějakou dobu vydrží.

Výrobce slibuje vodotěsnost podle normy IPX-8, tedy UC35 je odolná proti potápění ve vodě a měla by po dobu 30 minut vydržet v hloubce až 2 metrů. V takové hloubce jsme to sice nezkoušeli, ale v hloubce půl metru vydržela bez problémů 30 minut a to i s náhodně otevřenou krytkou USB, čehož jsme si v zápalu boje nevšimli.

Matný černý povrch svítilny je odolný proti poškrábání díky anodizaci typu III a opravdu ani několik pádů na kameny nezpůsobilo viditelné poškození.

Svítilna disponuje šesti režimy, od maximálního výkonu 960 lumenů po eco režim, kdy je výkon pouhých 14 Lumenů. Naposledy zapnutý režim si svítilna pamatuje, takže po vypnutí a opětovném svítí stejně jako v době posledního použití. Podržením tlačítka volby režimu se svítilna přepne do stroboskopického režimu s proměnnou frekvencí, který ocení především profesionálové ve službě. Policistům se v příslušenství nabízí možnost dokoupení červeného dopravního kužele, profesionální možnosti využití svítilny zdůrazňuje taktický spínač.

V turbo režimu nemá UC35 problém osvítit nějakých 800 metrů čtverečních prostoru, daní za tento výkon je ale poměrně rychlý ohřev povrchu svítilny, kdy může teplota rukojeti svítilny dosáhnout i víc než 40 stupňů Celsia.

Pro policisty tak může působit v zimních měsících jako vyhřívání rukou, v létě to už tak příjemné být nemusí. Ohřívání ovšem v terénu můžou eliminovat chladnější noční teploty. Vestavěná elektronika navíc svítilnu po pěti minutách svícení v tomto režimu ochrání před přehřátím automatickým přepnutím do druhého nejvyššího režimu.

Odolná, svítí jako o život a můžete se na ní spolehnout – taková je svítilna Fenix UC35, kterou nám k testu zapůjčil obchod www.kronium.cz, kde si ji můžete koupit za 2 599 Kč.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace