Budou mít USA v řecké krizi poslední slovo?

Budou mít USA v řecké krizi poslední slovo?
Autor: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
11 / 07 / 2015, 19:30

Dohady EU s řeckou vládou ohledně splátek dluhu jsou zřejmě jen zástupným problémem. Evropa i USA totiž potřebují Řecko v EU i v NATO. Z bezpečnostních důvodů.

Na konci června řekl Obama, že krize v Řecku je vážná, ale nemělo by to vést k přehnaným akcím. Mezitím americký ministr financí Jack Lew už vede po celé měsíce, a dokonce v posledních dnech intenzivní jednání se svými evropskými protějšky a Mezinárodním měnovým fondem (MMF), aby dosáhnul kompromisu v řecké krizi. Po zhroucení jednání koncem června, americký prezident telefonoval lídrům  hlavních evropských partnerů a řeckému premiéru Alexisi Tsiprasovi a přesvědčoval je o tom, že Řecko musí zůstat v eurozóně. (Zdroj: prvnizpravy.cz)

Mainstreamová média nám několikrát denně referují o řecké finační krizi, o tom, co řekli nebo neřekli evropští státníci. Poněkud už unikají příčiny vzniku dluhu, který není v Řecku ani první ani poslední. Řecko má nicméně pro Evropu a tím i USA naprosto strategické bezpečnostní postavení. A z jakých důvodů od roku 1974 vydalo Řecko na dovoz zbraní neuvěřitelných 216 miliard eur, tedy částku rovnou zhruba dvěma třetinám řeckého dluhu? Zdá se, že nejméně tři čtvrtiny v posledních letech vynaložených zbrojních výdajů vznikly jen k potěše zbrojařských koncernů, obchodníků se zbraněmi zkorumpovaných špiček řeckých vládních stran. 

Dalším problémem pro EU a především USA, je snaha Ruska o posílení svého vlivu na Balkáně. Moskva totiž vnímá Balkán jako oblast svých strategických a ekonomických zájmů a angažovanost zde jí dává zároveň možnost zadržovat západní vliv. (Zdroj: eurozpravy.cz)

Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi hraje současná situace do karet, píše ve své analýze agentura Reuters. Řecká krize odklání pozornost od probíhající války na Ukrajině a pokud by si Putin dokázal Atény zavázat finanční pomocí, získal by možnost, jak nabourat křehkou jednotu Evropy v otázce protiruských sankcí, či zkomplikovat rozhodování ve strukturách Severoatlantické aliance. A Rusko by také určitě velmi rádo získalo větší přístup do řeckých přístavů. Svojí roli hraje i zemní plyn. Ruský a řecký ministr energetiky v polovině června podepsali předběžnou dohodu o výstavbě nového plynovodu. Projekt v hodnotě dvou miliard eur by měl vést přes Turecko a Řecko a nahradit plynovod South Stream, který kvůli ruské anexi Krymu zablokovala Evropská unie. (Zdroj:zpravy.idnes.cz)

A nakonec Řecko je první "nárazníková" země EU, které se lépe či hůře daří zadržovat desetitisíce uprchlíků na svém území. 

Zdroj: eurozpravy.cz, prvnizpravy.cz, idnes.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace