Budou moci pracovníci bezpečnostních agentur používat zbraně? Ministerstvo vnitra připravuje nová pravidla pro bezpečnostní agentury

Budou moci pracovníci bezpečnostních agentur používat zbraně? Ministerstvo vnitra připravuje nová pravidla pro bezpečnostní agentury
23 / 10 / 2018, 16:15

Pracovníci bezpečnostních agentur by mohli používat zbraně. To vše by mohlo být zahrnuto v připravovaném zákonu o SBS z ,,dílny" ministerstva vnitra.

Profesionálové pracující v bezpečnostních službách, ale i experti volají po zákonu SBS již 25 let. ČR je jediným státem v rámci EU, který tuto právní úpravu nemá. Právě norma upravující podnikání v bezpečnostních službách, v nichž pracuje přes 6 000 firem zaměstnávajících více než 45 000 lidí, v ČR zatím chybí, nicméně vláda ji má jako jeden ze svých programových bodů. Nyní to vypadá, že by se mohly konečně věci pohnout.

psali jsme: Experti u kulatého stolu: Zákon o SBS ano, ale ne tuto nastavovanou kaši

Pokud by byl totiž přijat předmětný zákon, na němž se pracuje, znamenalo by to pro soukromé bezpečnostní služby několik zásadnějších změn. V prvé řadě by musely bezpečnostní agentury a jejich zaměstnanci povinně vlastnit licenci. Bez této licence nebude možné podnikat v segmentu bezpečnostních služeb, respektive komerční bezpečnosti. Dále by po přijetí normy mohli pracovníci bezpečnostních agentur používat zbraně. To při platnosti stávající legislativy zatím nemohou.

psali jsme: Odborníci jsou proti přijetí návrhu zákona o soukromé bezpečnostní činnosti

Bezpečnostní agentury již zákon připomínkovaly a ministerstvu vnitra adresovaly několik výhrad. Ty se například týkají toho, aby byly kladeny na každého bezpečnostního pracovníka stejné nároky. Další problém pak představuje kvalita pracovníků v bezpečnostních službách, která většinou neodpovídá reálným požadavkům na výkon práce. Existuje i značná roztříštěnost trhu v tomto oboru, na niž si šéfové bezpečnostních agentur stěžují.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.