Budou od roku 2016 povinné vojenské odvody pro muže i ženy?

Budou od roku 2016 povinné vojenské odvody pro muže i ženy?
Autor: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
08 / 04 / 2015, 20:30

Odvody se budou týkat mužů a žen, kterým bude v roce 2017 18 let.

Vláda právě projednává návrh novely branného zákona, podle které by všichni, kterým bude osmnáct let v roce 2017, museli povinně na vojenské odvody. Ty byly zrušeny v roce 2004.

Potom bude brance čekat klasická lékařská prohlídka na krajském vojenském velitelství, na základě které branec zjistí, jestli je schopen vojenské služby. Pokud budou branci odvedeni, stanou se součástí povinných vojenských záloh.

Mimořádnou vojenskou službu bude možné odmítnout z důvodu svědomí nebo náboženského vyznání.

Slovenský deník Pravda 12. února zveřejnil článek o rozsáhlém odmítání mimořádné služby v armádě slovenskými muži. Nechtějí držet zbraň a zabíjet lidi. Úřady jsou zahlceny žádostmi o odmítnutí nástupu do mimořádné služby.

Ministerstvo obrany zdůvodňuje zavedení odvodní povinnosti tím, že armáda potřebuje mít k dispozici aktuální evidenci o tom, kolik českých občanů by mohlo "narukovat" v případě ohrožení na obranu země. 

Nicméně základní vojenská služba ani povinné cvičení se pole návrhu novely zavádět nebude. 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace