Budou švédské soudy postupovat podle práva šaría?

Budou švédské soudy postupovat podle práva šaría?
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
11 / 02 / 2016, 14:45

Zatím se hovoří o uplatnění práva šaríja při majetkovém vypořádání manželů při rozvodu.

„Otázka se týká manželských párů, které uzavřely manželství v Íránu, usídlily se ve Švédsku, a pak se rozvedly", vysvětlila tajemnice spravedlnosti při Nejvyšším soudu Švédska Ida Damgaardová, píše švédský list Fria Tider. Informaci zveřejnil server cz.sputniknews.com

Korán totiž nařizuje, aby muž dával ženě, s níž se chce oženit, určitou peněžní částku. Podle íránských zákonů je mahr povinný. Jeden z případů se týká páru, který se oženil v Íránu v roce 2006, a pak se usídlil ve Švédsku. 

Okresní soud nejprve vydal rozsudek, podle kterého má být spor urovnán v souladu se švédskými zákony, což znamená, že žena nemá právo na prostředky, které jí vyhrazuje íránský zákon. Odvolací soud však v březnu 2015 rozhodl jinak a to, že "v případě smlouvy o mahru musí být uplatněn íránský zákon".

Druhý případ se týká jiného íránského manželského páru. Žena tvrdí, že její práva budou poškozena, nedostane-li prostředky ve výši asi 1,5 milionu švédských korun, které jí byly slíbeny. Teď tedy bude Nejvyšší švédský soud rozhodovat o tom, jak mají postupovat švédské soudyv podobných případech.

Zatím je těžko předpokládat, jaké rozhodnutí přijme Nejvyšší soud. Avšak bude-li ve prospěch íránských zákonů, vznikne jiná, neméně důležitá otázka: jak daleko může pokročit praxe uplatnění cizích zákonů na území Švédska, poté, co vznikne precedens?

Právo šaría v německých ulicích: přistěhovalci chtěli ukamenovat transsexuály

Tagy článku

-->