Budou ve vlacích ozbrojenci a na nádražích skenery?

Budou ve vlacích ozbrojenci a na nádražích skenery?
Popisek: Ilustrační foto
29 / 08 / 2015, 08:15

Dnes budou v Paříži jednat ministři vnitra a dopravy o bezpečnosti cestujících ve vlacích. Je to reakce na teroristický útok v rychlovlaku z Amsterodamu do Paříže.

Evropští ministři vnitra a dopravy se dnes sejdou na mimořádném jednání v Paříži, aby diskutovali o možnosti zavedení bezpečnostních opatřeních ve vlakové přepravě. Francie požaduje zpřísnění opatření po nevydařeném teroristickém útoku v rychlovlaku Thalys. Informaci zveřejnil server BBC.

Džihádista s Kalašnikovem zaútočil v rychlovlaku do Paříže. Odzbrojili ho američtí vojáci.

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve uvedl: "Musíme zjistit, zda je možné ve vlacích zavést podobné bezpečnostní mechanismy, jako jsou na letištích."

Podle nejmenovaného zdroje z tajných služeb je v celé Evropě připraveno odhadem 800 teroristů vyškolených na východě, kteří se následně vrátili do svých vlastí. Zhruba polovina z nich prý žije ve Velké Británii.

Sobotního setkání se zúčastní ministři z Německa, Itálie, Španělska, Belgie, Lucemburska, Nizozemí, Francie, Švýcarska i Velké Británie. Podle BBC budou projednána opatření spočívající v možnosti zavedení skenerů u vybraných mezinárodních spojů, posílení bezpečnostního personálu ve vlacích a zintenzivnění vzájemného předávání informací o pohybu podezřelých osob.

Doporučení z jednání budou nejprve projednána evropskou pracovní skupinou pro zabezpečení železniční dopravy a poté na setkání ministrů dopravy EU 7. až 8. října.  

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.