Budu se snažit blokovat všechny regulace EU, a to i za cenu sankcí, říká spisovatel Benjamin Kuras

Budu se snažit blokovat všechny regulace EU, a to i za cenu sankcí, říká spisovatel Benjamin Kuras
Popisek: Benjamin Kuras
24 / 09 / 2018, 12:00

Spisovatel Benjamin Kuras kandiduje letos do Senátu na Praze 4. Co se mu nelíbí odzbrojovací snaze EU a co by osobně chtěl v Senátu změnit? Více v rozhovoru.

Proč jste se rozhodl kandidovat do Senátu a proč zrovna na Praze 4?

Jsou dva důvody. Jeden je civilizační. Jsem jedním z mála Čechů, kteří sledují sebevražedný vývoj Evropy už přes 20 let, vnímají Evropu jako celek, ale s vědomím svébytnosti každého jejího národa státu. A protože jsem žil dlouhá léta v západní Evropě, vnímám tempo, jakým se její krize prohlubuje. A snažím se, aby se tomuto vývoji Česko vyhnulo. Někdo takový v Senátu chybí. Druhý je osobní: bydlím na Praze 4 a těžko se dokážu smířit s představou, že by mým senátorem byl Jiří Drahoš.

Jaký máte vztah ke zbraním?

Odstup a úctu. Sám jsem si pár zbraní vyzkoušel jen na vojenské katedře, to už je 55 let, a tehdy naši důstojníci měli víc starostí, abychom si neublížili, než abychom zasáhli terč. Emigroval jsem před povolávacím rozkazem, takže vojenský výcvik nemám. O to víc si cením lidí, kteří se zbraněmi umějí zacházet a mám hluboký respekt k vojákům. Spoléhám na to, že mě budou bránit, abych mohl „bojovat perem“, jak se kdysi říkávalo žurnalistice hájící svobodu.

Máte zbrojní průkaz, popř. hodláte si jej udělat?

Nemám a ani o tom neuvažuju. Na stará kolena už budu radši bojovat tím perem, to ještě udržím a na papír se trefím. Jsem taky trochu nemehlo, tak abych se jednoho dne nestřelil do chodidla.

Žil jste dlouhá léta ve Velké Británii. Mohl byste porovnat přístup ke zbraním tam a u nás doma?

Ve Velké Británii je už dávno – tuším od Tonyho Blaira - držení zbraní civilisty zakázáno, s výjimkou licencovaných lovců a sportovních střelců. Dokonce většina policistů je neozbrojená. Nejnovějším následkem tohoto zákazu je sílící epidemie vražd nožem, téměř na denním pořádku. Podobný zákaz platí ve Francii. A člověk by si rád představoval, jak jinak mohl dopadnout masakr v pařížském koncertním sále, kdyby tam bylo pár občanů s revolverem, když už policie zanedbala takovou rizikovou událost a nenasadila tam pár profíků.

Jaký je vliv zmíněných zcela rozdílných stavů na společnost?

Kompletně všechny občany odzbrojit je riskantní, viz výše uvedené příklady. Riziko, že některému občanu cvakne v hlavě a na někoho nevinného střelí, se zatím zde ukazuje být minimální.

Schvalujete pokusy EU omezit držení některých zbraní v ČR?

Neschvaluji, protože statistická fakta mluví jasně ve prospěch občanské ozbrojenosti (tedy občanů trestně bezúhonných, duševně vyrovnaných, apod.). Nejvíc teroristických útoků a ozbrojených loupeží se děje právě v zemích se zákazem zbraní. A pokud jde o riziko, že některému z ozbrojených občanů to „ulítne“, kolik jsme takových případů měli v nedávných letech? Já vím jen o jednom. Ozbrojení občané by samozřejmě měli být pod nějakou registrační kontrolou a pravidelně testováni, nejlépe profesionální armádou. Přimlouval bych se za opětné založení něčeho podobného, jako býval kdysi Svazarm (svaz pro spolupráci s armádou), kde se pod vedením profesionálních vojáků občané učili nejen střílet, ale taky třeba létat, bojové zápasnické techniky, řídit těžká vozidla, pomáhat při záplavách a požárech, vykonávat základní úkony domobrany. Pak dostávali členskou legitimaci Svazarmu, což fungovalo vlastně jako forma licence.

Pokud budete zvolen senátorem, budete se snažit těmto pokusům zabránit, nebo je budete podporovat, aby se ČR vyhnula sankcím ze strany EU?

Budu se snažit blokovat všechny regulace a direktivy EU, které omezují svobodu občanskou a národní, a to i za cenu sankcí. Toto je jedna z nich. Chystají se na nás další a musíme je pilně hlídat.

Kdo z Vašich protikandidátů je Vám nejvíce ideově vzdálen?

Jak jsem uvedl hned na začátku, za nejnebezpečnějšího kandidáta pokládám Jiřího Drahoše, kterého vnímám jako beznázorovou, neinformovanou a tudíž kýmkoli mocným manipulovatelnou loutku bažící po osobní slávě. To už je ostatně vidět z podpory čtyř politicky protichůdných stran, od mírné středopravice po extrémní levici. Jejich jedinou společnou ideologií je poslušnost Bruselu a jeho neomarxistické pokrokářské agendě potlačování svobod, na jejímž konci se už jasně rýsuje – pokud ji nezastavíme – vidina zániku evropské civilizace.

Tagy článku