,,Buldozer" Paroubek se hlásí o slovo. Může pomoci rozložené ČSSD?

,,Buldozer&quote; Paroubek se hlásí o slovo. Může pomoci rozložené ČSSD?
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Jiří Paroubek
05 / 01 / 2018, 08:30

Bývalý předseda vlády a ČSSD Jiří Paroubek oznámil, že má zájem kandidovat na předsedu ČSSD na únorovém sjezdu strany.

Jiří Paroubek se opět silně hlásí o slovo. Nechal se slyšet, že na únorovém sjezdu by mohl kandidovat znovu na funkci předsedy ČSSD. Z ní odešel po vyhraných volbách v roce 2010, když nebylo s kým sestavit koaliční vládu. Věc má však zásadní háček. Paroubek si sice podal přihlášku v místní organizaci v Cerhenicích, která jej formálně přijala jako člena, stopku mu však vystavili v organizaci na Praze 5. Proto Paroubek není členem ČSSD, a jelikož je na něho nahlíženo jako na nestraníka, musely by se měnit stanovy strany, aby se mohl znovu stát předsedou ČSSD. To jeho návrat značně komplikuje.

psali jsme: Tuší vedení ČSSD, že proběhly nějaké volby?

Nicméně pražská organizace ČSSD na Praze 5 nevylučuje další jednání s Paroubkem, které by mohl zprostředkovat Jiří Hamáček, jenž je považován za blízkého spojence bývalého šéfa ČSSD. Pokud by se přece jen podařilo znovu Paroubka přijmout do strany i přes odpor pražských sociálních demokratů a vedení strany, mohl by tento bývalý vrcholový politik straně pomoci.

V letech 2005 - 2010 dosahovala strana pravidelně výborných volebních výsledků - rok 2006: téměř 33% v parlamentních volbách, kdy byla v dubnu 2005 na 10% voličských preferencích, v krajských volbách pak 36%, což bylo tehdy suverénné vítězství, jež doprovodilo vítězství v senátních volbách, a v roce 2010 22%, což sice stačilo na volební výhru, nikoliv na sestavení funkční koalice. Dodejme, že těchto 22% bylo nejhorším Paroubkovým výsledkem v rámci voleb. To jsou jasně měřitelné výsledky. Co by za ně nyní ČSSD dala...

psali jsme: ČSSD už vyhlíží volební dno

I když se Paroubek nepochybně osvědčil jako krizový manažer a z ČSSD udělal nejsilnější stranu ve své době, není jisté, za by se podařilo zvednout ČSSD ze dna i podruhé. Panuje jiné rozložení sil, tradiční strany trvale slábnou a hlavní politický prostor si pro sebe uzurpovalo hnutí ANO. Postoj některých vlivných sociálních demokratů k Paroubkovi je veskrze záporný. I kdyby teoreticky kandidoval na předsedu ČSSD, mnozí sociální demokraté jej hodnotí jako muže minulosti, který si sice své odpracoval, ale který už nemá co nového nabídnout. Kdyby se přesto návrat Paroubka do čela ČSSD povedl, což se nyní jeví jako nepravědpodobné, měla by strana jednak účinné ,,kladivo" na Babiše a zároveň nesmlouvavého a razantního lídra, kterého tak nutně potřebuje.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

Tagy článku