Bulharská města postupně zakazují nošení burky

Bulharská města postupně zakazují nošení burky
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: burka
07 / 06 / 2016, 16:15

Bulharsko pokračuje v evropském trendu, který nošení burek na veřejných místech zakazuje.

V bulharských městech dochází k zákazu nošení burek. Burky, které zahalují celou muslimskou ženu, mají být pod hrozbou pokuty zakázány především na veřejných místech. S touto praxí začala malá města, ale postupně se přidávají i ta větší.

Burky již zakázalo například menší město na jihozápadě Bulharska Pazardžik či Stara Zagora, což je naopak páté největší město země a důležité ekonomické centrum Bulharska. Tam hrozí za nošení burky na veřejných prostranstvích pokuta až 2 500 eur. Návrhy na zákaz nošení burek se dostaly na pořad jednání i ve městě Šumen či Plovdivu, druhém největším městě Bulharska.

Pazardžik je již nějaký čas pod drobnohledem bulharských služeb, protože zde má být muslimská komunita velmi zradikalizovaná. Tajné služby nevylučují, že se mohou objevit pokusy o rekrutování místních muslimů do řad Islámského státu. 

Návrh na zákaz zahalování obličeje se možná objeví brzy i na bulhrské parlamentní úrovni. Pravděpodobně za ním bude stát Vlastenecká fronta, která hodlá předložit příslušný zákon, který by zakázal úplné zahalování muslimských žen na všech veřejných místech.

Pokud bude přijat zákon o nošení burek, přidá se Bulharsko k dalším zemím, kde již takový zákaz platí. Francie či Belgie již podobný zákon několik let mají. Stejný záměr má i Lotyšsko, které chápe přijetí příslušného zákona na celostátní úrovni jako preventivně bezpečnostní opatření spojené s negativními dopady migrační krize a zároveň má chránit i lotyšskou kulturu.

Zdroj: balkaninsight.com

Tagy článku