Bulharsko nechce opravy svých Migů od Ruska

Bulharsko nechce opravy svých Migů od Ruska
Autor: "MiG-29 Graf Ignatievo 2" by Staff Sgt. Michael R. Holzworth - http://www.defenseimagery.mil/imagery.html#guid=f490bff5c8b0ef2208310e9834df2a84b5ddcd89. Licensed under Public Domain via Wikimedia Commons|Popisek: Bulharský Mig-29
14 / 07 / 2015, 09:00

Sofie se snaží snížit svou závislost na Rusku všude, kde je to jen možné. Důvodem jsou zásahy Moskvy na Ukrajině. Podle Ruska to je ale zrada.

Bulharský ministr obrany Nikolaj Nenchev 6.července oznámil, že vzdušné síly země sníží své vazby s Ruskem na udržování své flotily letadel MiG-29 a podepíše dohodu s Polskem, které bude servisovat a modernizovat tato letadla.

Podporu pro bulharské MiG-29 bude poskytovat Wojskowe Zaklady Lotnicze Nr 2 ve městě Bydgoszcz. Smlouva má být uzavřena do konce července.

WZL No 2 již dlouho udržuje polské MiG-29 a Su-22 a je také hlavním servisním centrem pro polskou flotilu 48 letadel Lockheed Martin F-16C / D. Polsko mělo vlastní program modernizace pro své letouny MiG-29 a minimalizovalo tak svou vlastní závislost na Rusku.

Bulharsko v současné době provozuje 12 letadel MiG-29, ale jako náhradu svých ještě starších stíhaček MiG-21 chce získat použité F-16 nebo jiná západní letadla. To rozzlobilo ruské vrcholné představitele, jako např. místopředsedu vlády Dmitrije Rogozina, který celou situaci popsal jako "opětovnou zradu Ruska ve prospěch orlů ze second-handu".

Nenchev komentoval rozhodnutí Bulharska ohledně svých MiG-29: "Naše výtka k Rusku je to, že přivezlo něco, co bylo až do nedávné doby v Evropě nemyslitelné - válku. Nebojím se to říct. Poté co jsme viděli, jak se Putinův režim obzvláště agresivně chová k suverénnímu státu (myšleno Ukrajině), nemůžeme se cítit bezpečně. Jednáme s polskou stranou, což jsou naši partneři v NATO, kterým se podařilo odtrhnout od své závislosti na Rusku."

"Uděláme vše pro to, abychom snížili naši závislost na Rusku," pokračoval Nenchev. "Bulharsko je jediný člen NATO, který je téměř z 90% závislý na Rusku. To mi dělá moc starostí, a já bych nerad, aby to i nadále pokračovalo tímto způsobem."

Zdroj: IHS Jane ´s 360

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace