Autor fotografie: AP Photo/Allen Breed|Popisek: Detail přední části pažby bump stock s nasazovací pistolovou rukojetí na malorážkové verzi německého samopalu MP5
Plastová pažba bump stock, kterou byly vybaveny samonabíjecí pušky AR15 Stephena Paddocka v Las Vegas, je typickým příkladem toho, že cesta do pekla je vydlážděna nejkrásnějšími úmysly.
V článku na severu Parlamentní listy, který vyšel 11. 10. po 22. hodině večer jsem se zabýval především politickými souvislostmi vražedného, či spíše teroristického útoku. S pažbou bump stock nemám praktickou zkušenost, takže jsem ji pro jistotu konzultoval s reprezentantem Asociace výrobců a prodejců zbraní a munice panem Skalickým a dvěma zbrojními specialisty, kteří si nepřejí být jmenováni. Jeden z nich měl možnost si bump stock prakticky vyzkoušet před několika lety na americkém veletrhu Shot show. Následné konzultace potvrdily správnost obsahu článku na parlamentních listech a umožnily upřesnit některé poznatky tímto článkem.
psali jsme: Česká taktická puška PAR Mk3 - obdoba americké AR-15 pro křesťanské křižáky
Z hlediska bump stocku je třeba zdůraznit základní fakta. Bump stock není žádná novinka, protože systém patentoval William Atkins už roku 1998. Vyrábí jej několik firem v různých provedeních a pro různé zbraně. Nejedná se o zařízení, které by zasahovalo do konstrukce zbraně a tak ji měnilo ze samonabíjecí na plnosamočinnou/automatickou (schopnou střelby dávkami). Proto neporušuje americké zákony a rovněž ani naše. Je to plastová pažba, která se na zbraň nasazuje po sejmutí originální pažby. Součástí základní verze bump stocku není žádné pružinové zařízení. Bump stock se u nás úplně běžně neprodává, avšak prodeji zatím nic nebrání. V médiích zmiňovaný prodej byl podle dosažitelných informací pouze přeprodejem od jednoho privátního majitele jinému jako použité zboží přes prodejnu zbraní. Majitel pravděpodobně zjistil, co je bump stock za „krám,“ a tak se ho zbavil. Nicméně mezi střelci se vyskytuje několik kusů. Není problém zakázat dovoz bump stocku a výrobu podobných zařízení u nás prováděcí vyhláškou, která doplní platné právní předpisy. Lze využít i soudní předběžné opatření. Vyhlášku může vydat ministerstvo vnitra ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu (Licenční správa) a nemusí ji schvalovat parlament jako zákon.
psali jsme: Taktická puška AR-15 pro křesťanské křižáky. Islámisté jí prý nevezmou do ruky, je nečistá
Bump stock pouze zrychluje střelbu samonabíjecí zbraně. Při ní musí střelec stisknout při každé ráně spoušť. To lze z fyziologických důvodů opakovat pouze určitou rychlostí. Především pro zbraně výrobní řady AR15 byl bump stock zkonstruován z jednoduchého důvodu. Z pouzdra závěru (těla zbraně) AR15 vychází vzad poměrně dlouhé válcové pouzdro obsahující vratnou zpruhu (pružinu) závěru. Proto je pouzdro závěru pušky AR15, ale rovněž M16 a M4 výrazně kratší, například ve srovnání se slavnými kalašnikovy AK-47 a AK-74 a mnoha jinými zbraněmi, které mají vratnou zpruhu v pouzdře závěru. Zbraně s vratnou zpruhou v pouzdře závěru se pro použití pažby typu bump stock musí opatřit nástavcem upevněným vzadu k pouzdru závěru. Na uvedené válcové pouzdro AR15, nebo nástavec jiné zbraně, se nasune vodicí válec uvnitř pažby bump stock. Právě pouzdro vratné zpruhy jako integrální součást konstrukce AR15 přímo vybízí k použití bump stocku pro tuto zbraň bez dalších doplňků. Kromě toho mají zbraně výrobních řad M16, M4 a AR15 slabý zdvih při střelbě dávkou, protože osy pažby a hlavně jsou prakticky totožné nesvírají úhel jako u většiny ostatních pušek. Pažba je po levé (pro praváky) straně protažena dopředu, takže zasahuje až do prostoru spouště zbraně. Součástí pažby bump stock je zároveň i větší pistolová rukojeť, která se nasazuje na pistolovou rukojeť zbraně, a je zkonstruována tak, aby se na ní mohla pohybovat. U některých jiných zbraní se demontuje i originální rukojeť.
Před střelbou musí střelec jednou rukou uchopit odjištěnou a nataženou zbraň za předpažbí a druhou za pistolovou rukojeť, před níž je spoušť. Při střelbě musí jednou rukou táhnout zbraň za předpažbí vpřed a druhou tlačit pomocí pistolové rukojeti zbraň do ramene, čímž se vytváří prostor pro pohyb zbraně vzad při zpětném rázu. Zároveň je třeba při střelbě tisknout nepřetržitě spoušť. Po stisknutí spouště a při prvním výstřelu se zbraň zpětným rázem posune vzad ve vodicím pouzdře bump stocku a odrazí od jeho vnitřní koncové plochy zpět dopředu. Nikde není upřesněno, jaký je podíl kinetické energie při odražení na zpětném pohybu zbraně zpět. Podle dosažitelných informací tam není u základní verze žádné pružinové zařízení, nicméně by bylo funkční. Nicméně střelec by měl zbraň neustále táhnout za předpažbí vpřed. Délka pohybu je podle znalců v rozmezí jednoho až dvou centimetrů podle zbraně a pažby. V době pohybu zbraně vzad prodloužená část pažby bump stock odtlačí prst od spouště dopředu. Při pohybu odražené a tažené zbraně vpřed zůstává prodloužená část pažby vzadu a stisknutý prst automaticky stlačí spoušť, čímž provede další výstřel. Přesně řečeno, spoušť zbraně narazí při pohybu zbraně vpřed na stisknutý prst, který se opírá o výběžek bump stocku. Rychlost opakovaného zpětného pohybu a návratu zbraně do přední polohy je výrazně rychlejší, než schopnost člověka delší dobu opakovaně mačkat spoušť. V tom je celý vtip konstrukce a tím je dosaženo vyšší rychlosti střelby, která připomíná pomalejší střelbu v automatickém (plnosamočinném) režimu. Přerušovač zbraně v této situaci normálně funguje, takže zbraň pracuje v samonabíjecím, nikoli automatickém (plnosamočinném) režimu.
Stálý tlak prstu na spoušť/výběžek pažby by bylo teoreticky možné nahradit nějakou gumovou smyčkou, nebo pružným třmenem stejně jako stálý tlak zbraně do ramene při střelbě spojením pistolové pažbičky a botky pažby bump stockt obdobnou pomůckou. Upevnit podobnými pomůckami vybavenou zbraň s bumb stockem do stojanu tak, aby střílela je technicky možné, nicméně složité z hlediska konstrukce stojanu. Pro každého, kdo se zabývá střelbou z dlouhých zbraní, je zároveň jasné, že střelba z ruky při použití pažby bump stock není zrovna přesná. Člen sdružení LEX na ochranu práv majitelů zbraní František Mikina přirovnává použití bump stocku k rychlostřelbě ze samonabíjecí pušky od boku z doby druhé světové války, pomocí palce zastrčeného do kapsy a ukazováku na spoušti a současného tahání za předpažbí druhou rukou. S určitou nadsázkou to rovněž připomíná takzvané fofrování z revolveru v dobách divokého západu, kde střelec drží zbraň se stisknutou spouští a rychle natahuje a skluzem pouští kohoutek hranou dlaně druhé ruky.
psali jsme: VIDEO: Mosin-Nagant: jedna z nejvíce vyráběných pušek v historii
Z výše uvedeného vyplývá, že stojan, který by umožňoval střelbu ze zbraně vybavené bump stockem by byl technologicky poměrně složitý a pravděpodobně i těžký, aby byl stabilní. Jeho konstruktér by musel být poměrně technicky zdatný a pravděpodobně vybavený dílnou, což Paddock nebyl. Několik takových stojanů, které by střílely autonomně je v podstatě mimo realitu. Kromě toho by je střelec musel do hotelu dopravit s několika desítkami zbraní, což opravdu nelze přehlédnout z hlediska jak rozměrů, tak hmotnosti.
A na závěr to nejdůležitější z Shot show. Bump stock byl zkonstruován nikoli jako pomůcka pro teroristy, ale pro adrenalinové amatéry, kteří chtějí na střelnici získat pocit, že střílejí dávkou jako nějaký Rambo. S radostným úsměvem, nebo jekotem vypálí zásobník a moc se nestarají o přesnost střelby. Vynálezce bohužel nedomyslel, že i s nepřesnou zbraní pálící velkou rychlostí se dá rovněž vystřílet dav lidí na koncertu, nebo například školka, nebo jakýkoli jiný cíl vytvářející větší plochu, nebo nalézající se blízko střelce. A je zvláštní, že to nedošlo ani nikomu jinému. Výsledkem toho, že někdo dostal výplatu za odfláknutou práci a nezakázal bump stock, je nejen několik desítek mrtvých a stovky raněných ale rovněž další účelové tažení proti legálním zbraním.