Bundeswehr má další problém: Vojáci nedůvěřují svým zbraním

Bundeswehr má další problém: Vojáci nedůvěřují svým zbraním
Autor: Bundeswehr|Popisek: Ilustrační foto
22 / 06 / 2016, 06:30

Většina německých vojáků pochybuje o kvalitě svých vlastních zbraní, zjistil průzkum provedený Asociací ozbrojených sil.

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová (CDU) minulý týden zakázala, aby návštěvníci dnů otevřených dveří bundeswehru brali do rukou střelné zbraně (byť bez nábojů). A to kvůli tomu, že si aktivisté stěžovali na to, že vojáci půjčovali dětem do rukou útočné pušky. Armáda podle aktivistů systematicky porušuje doporučení OSN o zákazu propagace armády nezletilým osobám. Nejnovější průzkum nyní poukázal na to, že většina německých vojáků se svých zbraní "bojí", ale z úplně jiných důvodů. Informaci zveřejnil server Frankfurter Allgemeine Zeitung

Pouze osm procent vojáků bundeswehru totiž plně důvěřuje svým zbraním i "ochranným pomůckám". Oproti tomu 43 procent buď „vůbec nedůvěřuje" svým zbraním, nebo „spíše nedůvěřuje". 28 procent jich uvedlo, že svým zbraním „důvěřují částečně" a 16 procent jim „spíše důvěřuje".

Die Welt: Německá armáda chce přijímat i občany jiných zemí EU

Asociace ozbrojených sil zjišťovala názor u přibližně 800 německých vojáků, kteří se účastnili vojenských cvičení NATO Trident Juncture na podzim roku 2015. Vojáků se dotazovala i na jejich důvěru k technickému vybavení vojenské posádky nebo jednotky, kde sloužili. Zde zjistilo podobné názory: 36 procent jich „vůbec nedůvěřuje" nebo „spíše nedůvěřuje", 21 procent „spíše důvěřuje", 30 procent „částečně".

Z pohledu předsedy Svazu vojáků bundeswehru Andreho Wüstnera se výsledky průzkumu staly dalším důkazem toho, v jak katastrofálním stavu se nachází výbava vojáků. Wüstner přiznal, že se vybavení bundeswehru sice v posledních letech zkvalitnilo, jenomže „množství vybavení nepostačuje, aby se plnilo motto: Cvičte, jako když bojujete."

„Dokonce i ozbrojené síly používají improvizaci,“ což považuje za alarmující. „Posílat vojáka do akce bez toho, aby byl adekvátně připraven, je nejen nedbalé, ale i nezodpovědné. Propojení výuky a výcviku je klíčové pro přežití při nasazení.“ Zdroj: novinky.cz

Spolková ministryně obrany Ursula von der Leyenová slíbila v nejbližších 15 letech investovat do zbraní bundeswehru 13 miliard eur. Mnozí ale pochybují o tom, že se jí podaří dodržet slovo.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace