Buňka al-Kaidy Khorasan je větším nebezpečím pro Evropu i USA než Islámský stát

Buňka al-Kaidy Khorasan je větším nebezpečím pro Evropu i USA než Islámský stát
Autor fotografie: youtube|Popisek: Ilustrační foto
25 / 09 / 2014, 21:00

Khosaran usiluje o získání výbušných mechanismů, které nebudou detekovány bezpečnostními zařízeními na letištích. Plánuje teroristické útoky na letadla nad Evropou i USA. Na jeho vůdce Muhsina Fadlího je vypsaná odměna 7 milionů dolarů

Zatímco svět obletěl nedávno výrok, že Islámský stát je rakovinou ve srovnání, s níž je Ukrajina pouhou chřipkou, stranou pozornosti roste ještě mnohem větší přímé nebezpečí pro Evropu a USA.

Je to v ilegalitě pracující teroristická skupina Khorasan. Zatímco teroristická organizace Islámský stát dělá vše pro to, aby mediálně demonstrovala svoji sílu, zaplavuje svět krvavými videi a fotografiemi, vyhrožuje, že západní svět utopí v krvi, Khorasan pracuje v hluboké ilegalitě.

Bezpečný přístav našel v Sýrii, pod ochranou syrské odnože al-Káidy Fronty an-Nusrá. Nedaleko syrského Allepa vybudoval výcvikové tábory, sklady výbušnin, provozy na výrobu munice, komunikační a velitelská centra.

Cílem Khorasanu není svržení Bašára Asada v Sýrii ani získání území, jak o to usiluje Islámský stát. Záměrem této organizace je zorganizování přímého útoku na evropská i americká centra, zopakování 11. září, demonstrování síly a schopnosti obejít nastavené bezpečnostní mechanismy svobodného světa.

Lídrem Khorasanu je třiatřicetiletý Muhsin Fadlí, narozený v Kuvajtu. Ve dvaceti letech byl jedním z hlavních plánovačů útoku na USA 11. září 2001. Od té doby se pohybuje ve vysokých strukturách al-Káidy v Afganistanu, Iránu i Iráku. USA za informace vedoucí k jeho dopadení vypsaly v roce 2012 odměnu 7 milionů dolarů, tedy více než 140 miliónů korun.

Fadlí je velmi schopný organizátor spolupracující s veterány al-Káidy. Za léta teroristické činnosti získal zkušenosti v manipulaci s výbušninami, ale i s financováním teroristických operací a zajišťováním peněz na činnost al-Káidy. Khosaran pod jeho vedením usiluje o získání výbušných mechanismů, které nebudou detekovány bezpečnostními zařízeními na letištích, s cílem realizovat útoky na letadla nad Evropou i USA.

Přestože o Khorasanu média až donedávna neměla žádné informace, neví se ani jak silná tato buňka al-Káidy je (spekuluje se o padesáti bojovnících), ani kdy vznikla a jak dlouho připravuje své útoky na evropské i americké cíle. Americké zpravodajské služby získaly informace, které umožnily naplánovat útok na základny Khorasanu západně od Allepa pomocí střel Tomahawk. Útok byl proveden v první vlně amerických leteckých úderů na Sýrii. Nakolik ochromil fungování Khorasánu, není zatím známo.

Mushin Fadlí bohužel zřejmě pokračuje v realizaci ďábelského plánu zrekrutovat pro cíle Khorasanu džihádistické bojovníky ze západních zemí bojující na území Sýrie, pomoci jim v návratu do Evropy a USA, aby tam provedli teroristické útoky. Vzhledem k tomu že v Syrii bojuje tři až čtyři tisíce Evropanů z Británie, Francie, Německa, Holandska, Belgie, Dánska, Švédska, Itálie, Irska, Španělska, Rakouska, je teroristická hrozba mimořádně vysoká. A nebezpečí, které představuje Mushin Fadlí, muž který v minulosti dokázal zorganizovat přísun velkého množství džihádistických bojovníků z řady zemí do Sýrie a teď organizuje pohyb této armády opačným směrem do jejich mateřských zemí, je extrémní.

A vytvoření početné páté kolony al-Káidy v Evropě a USA by mohlo být devastující pro západní svět.

Psali jsme také:

Islámský extremismus v Evropě aneb Evropo, budeš platit, vyhlazení je na programu! 

Turecko nezvládá příliv kurdských uprchlíků ze Sýrie

Íránský spisovatel odsouzen k trestu smrti za nenávist k Bohu

Turecká vláda otevřela hranice, aby přijala další uprchlíky ze Sýrie

Islámská hrozba mění svět

Německý občan poprvé obviněn z účasti v extremistické skupině islámský stát

Máme extremismus pod kontrolou?

Francouzský ministr vnitra: stovky našich občanů bojují v teroristických skupinách islámského státu v Iráku a Sýrii

Německý ministr vnitra zakázal činnost teroristické organizace "islámský stát"

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.