Byl Sobotkův nejnovější vládní tah řízen Andrejem Babišem?

Byl Sobotkův nejnovější vládní tah řízen Andrejem Babišem?
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Bohuslav Sobotka
12 / 11 / 2016, 10:00

Předseda ČSSD nakonec při očekávané vládní rošádě vyhodil z exekutivy Jiřího Dienstbiera a Svatopluka Němečka. Na jejich místa povolal Miloslava Ludvíka, respektive Jana Chvojku.

KOMENTÁŘ

U Dienstbiera bych premiérovo rozhodnutí ještě chápal, ale u ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka je už to pochopitelné méně. Je třeba na druhé straně vidět to, že předseda ANO Andrej Babiš si dlouho přál, aby jeho neoblíbení vládní kolegové svá křesla opustili. Bytostně toužil převzít ministerstvo zdravotnicví nejen proto, že sám podniká ve zdravotnickém byznysu přes svůj fond Hartenberg Capital.

Němeček jako schopný ministr, který svůj resort stabilizoval po předchozích ministrech, měl každopádně ve vládě zůstat. To, že oba byli výraznými soupeři Andreje Babiše ve vládě, jen nahrává teorii, že nejnovější vládní rošáda se zrodila v hlavě ministra financí. Sobotka se zřejmě rok před vypršením vládního mandátu zalekl a šel takříkajíc na ruku Andreji Babišovi výměnou za ,,klid" do konce volebního období.

Sobotka si vyhozením svého dřívějšího spojence Dienstbiera a úspěšného ministra zdravotnictví Němečka pod sebou podsekává další větev. Výměnu ministrů kritizují v ČSSD kromě vlivných sociálních demokratů i základní organizace a kraje. Jak už jsem psal ve včerejším komentáři, nedomyšlená vládní rošáda jen rok před volbami, může být pro tuto stranu fatální. Její voliči nemusejí vůbec pochopit účelnost tohoto kroku, který kromě toho, že je zcela zbytečný, je také podlézavý směrem k ANO.

Předseda ČSSD každopádně dál výrazně oslabuje a není vyloučeno, že se může sejít mimořádný sjezd, kde Sobotka padne. Anebo na něho bude tak silný tlak zevnitř ČSSD, že funkci předsedy nakonec složí sám.

Tagy článku