Byla akce v Salisbury jen zpatlanou falešnou špionážní operací, nebo klasickým případem odvádění pozornosti ve stylu „vrtěti psem“?

Byla akce v Salisbury jen zpatlanou falešnou špionážní operací, nebo klasickým případem odvádění pozornosti ve stylu „vrtěti psem“?
Autor: archiv redakce
18 / 05 / 2018, 11:30

Útok na dvojitého agenta Skripala v Salisbury před dvěma měsíci je nepovedenou zpravodajskou akcí typu „operace pod cizí vlajkou“, tvrdí bývalý agent Vojenského zpravodajství Jiří Wagner.

Podle něj řada politiků, kteří se k věci vyjadřují, i novináři (ti první vědomě, po poučení svými vlastními zpravodajskými službami, ti druzí z nevědomosti) opomíjejí řadu důležitých důkazů, faktů i časovou posloupnost celého případu. To je podle Wagnera důležitější, než kvůli averzi řady médií k prezidentu Zemanovi neustále „vařit“ kauzu Novičok v České republice, respektive se omezit jen na toto. I s omezenými zdroji relevantních důvodů totiž lze podle exagenta řadu důležitých faktů analyzovat. Ovšem i britská vláda podle něj závažně chybuje, když od samého začátku tyto signály a důkazy přehlíží a ignoruje, zatímco od začátku staví na předem vytvořené a podle Wagnera zaujaté teorii, která se neřídí fakty, ale politickým bojem nastaveným proti Ruské federaci.

psali jsme: Stropnický a Šlechtová proti ruským manipulacím ohledně původu Novičoku

Podle Wagnera, který až do nedávno sloužil po dlouhá léta ve Vojenském zpravodajství, spadajícím pod ministerstvo obrany, řízeném poslední roky hnutím ANO, není třeba dosud jasné, čím byl útok na Skripala a jeho dceru proveden ani jakým způsobem. „Nemohlo se jednat o nervově paralytickou látku a už vůbec ne o látku typu Novičok,“ tvrdí rezolutně bývalý armádní zpravodajec. Na podezřelý fakt, že se oba Rusové doslova zázračně uzdravili po zasažení prudkým nervovým jedem i to, že britští lékaři ihned věděli, o jakou látku se jedná, a nasadili správnou léčbu, už před Wagnerem upozornila část bezpečnostních odborníků, ale média jejich slova ignorovala.

Podle Wagnera je podezřelou také dlouhá totální izolace, ve které britské tajné služby držely Skripala a jeho dceru, ačkoliv na druhou stranu tvrdily, že jsou v dobrém zdravotním stavu. Nelze podle něj vyloučit, že se Britové mezitím snažili pro oba vytvořit novou identitu.

psali jsme: Respekt: Otrávený agent Skripal byl v roce 2012 tajně v Praze

Wagnerově kritice se ovšem nevyhnula kromě britské vlády ani česká hlava státu, které - a zejména pak české vládě premiéra v demisi Andreje Babiše - vytýká nepříliš odpovědné a časově nekorektní úkolování v této věci. „Měli v prvé řadě po svých službách požadovat, aby co nejlépe doložily, co se mohlo a nemohlo odehrát v Salisbury. Pokud v tom důvěřovali takzvaným „spojencům“, tak učinili politickou i profesionální chybu,“ nebere si Wagner servítky. „Odkývat tvrzení cizí mocnosti o vině někoho bez předložení důkazů je ukázkou nezpůsobilosti a poddajnosti vlády,“ dodává Wagner.

Vše tedy podle něj ukazuje na provedení klasické operace typu „operace pod cizí vlajkou“ (false flag operation). „Tyto operace patří do praktik určitých mocností v prosazování jejich politiky a nejsou ničím novým ani zastaralým. Více než 40 reálných případů z minulosti už bylo zpětně přiznáno a potvrzeno, což jenom potvrzuje existenci těchto operací. Bylo by bláhové se domnívat, že v současné době nejsou podobné aktivity vedeny,“ uzavírá Wagner.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Survival  - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace