Být či nebýt? A-10 či F-35?

Být či nebýt? A-10 či F-35?
Autor fotografie: US Air Force|Popisek: Ilustrační foto A-10
18 / 01 / 2016, 08:00

Debaty o tom, zda A-10 Thunderbolt II by měl být vyměněn za nové stroje probíhají již několik let, letectvo si myslí, že F-35 Lightning II vyřeší všechny problémy.

Všichni ale znají argumenty - A-10 je schopen létat nízko a na rozdíl od F-35 umí střílet z děla. F-35 už sice taky, ale nese pouhých 192 nábojů! A-10 je prostě tou nejlepší kdy postavenou platformou CAS, a to je právě skutečnost, která ho udrží při životě.

"Zdá se, že správa konečně přichází k rozumu a uznáním významu A-10 pro životy našich vojáků a národní bezpečnost,"- Rep. Martha McSally

Mluvčí amerického letectva, major Melissa J. Milner, dala jasně najevo, co říkají vojáci na zemi znovu a znovu o A-10. Jsou tím základním nástrojem v jakémkoli boji, a to zejména v případě, že jste uvízli na špatném místě.

101014-F-7792W-536.jpg

A-10 nyní poskytují podporu v boji proti ISIS na Blízkém východě a jsou rovněž nasazen v Evropě, Koreji a dalších citlivých oblastech, kde hrozí střety. Tohle byl jeden z argumentů během rozhovorů o rozpočtech - pokud jsou tyto letouny tak zastaralé, proč se tolik používají?

I když zatím není A-10 definitivně zachráněna, bude „prase“ létat bez problémů minimálně do roku 2017, kdy bude předmětem přezkumu ještě jednou.

Zdroj: World War Wings

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.