Být Kurdem znamená stigma (komentář Lumíra Němce)

Být Kurdem znamená stigma (komentář Lumíra Němce)
29 / 06 / 2019, 17:30

Uprchlíci, kterým v domovské zemi hrozí pronásledování, nemohou být ze zemí Evropské unie vyhoštěni ani poté, co zde spáchají závažný trestný čin. Soud tak rozhodl na základě dotazů, které k tomuto soudu vznesla česká a belgická justice. V českém případě se jednalo o muže původem z jihoruského Čečenska, kterému ministerstvo vnitra udělilo azyl v roce 2006, když byl ještě předtím odsouzen ke tříletému trestu za loupež. Později dostal devět let vězení za další loupež a vydírání. Tento trest si měl odpykat ve věznici se zvýšenou ostrahou. Ministerstvo mu kvůli opakovaným zločinům v roce 2014 azyl odebralo, proti čemuž se muž odvolal.

Nerozumím tomu. Na jedné straně tedy nemůžeme vyhostit migranta, který zde spáchal zločin, protože mu v jeho zemi hrozí trestní stíhání nebo jiná perzekuce. A na straně druhé se snažíme o vyhoštění migranta, který zde nejenom nespáchal zločin, ale integroval se, naučil se česky a začal zde podnikat. Jedná se o případ tureckého Kurda Fedaie Ergina , o kterém jsem zde nedávno psal. Přesto že zde žije již více než 11 let, tak mu české úřady azyl neudělily. A aby toho nebylo málo, tak mu zrušily i trvalý pobyt, takže mu hrozí reálné vyhoštění. Což v jeho případě znamená vyhoštění není těžké uhodnout. Je to Kurd, který podporoval krajany v boji proti ISIS. Vzhledem k tomu, kolik dostali Markéta Všelichová a Miroslov Farkas (čeští občané odsouzení v Turecku za údajnou podporu YPG), tak v případě Ergina by se jednalo zcela jistě o 10 a více let.

Takže se ptám, co rozhoduje o tom, koho vyhostíme, či ne? Jestliže nemůžeme vyhostit ani zločince, který zde spáchal trestný čin, ale člověka který se neprovinil ničím a v jeho rodné zemi mu hrozí vězení vyhostit můžeme. Obávám se, že tím pomyslným závažím na misce vah není to, jak se chováte nebo nechováte, ale jaké národnosti jste a z které země pocházíte. Není žádným tajemstvím, že Erdogan pořádá hon na své odpůrce po celém světě. Snaží se je dostat zpět do Turecka a exemplárně potrestat pro výstrahu. No a vzhledem k tomu, že evropská politická reprezentace, českou nevyjímaje, má před Erdoganem stažené půlky, tak se snaží tomuto tureckému „Erdolfovi“ vyjít vstříc. Co na tom, že to odskáče nevinný člověk i s celou rodinou. Možná, že kdyby byl Ergin např. Somálec, co zde prodává drogy a krade, tak bychom jej nevyhostili. On je ale Kurd a tak má zřejmě smůlu.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.