Bývalá argentinská prezidentka Kirchnerová obžalována z rozsáhlé zpronevěry v neprospěch státu

Bývalá argentinská prezidentka Kirchnerová obžalována z rozsáhlé zpronevěry v neprospěch státu
Autor fotografie: Pixabay.com/cs|Popisek: Argentina
14 / 05 / 2016, 14:45

Bývalé prezidentce hrozí až dvacetileté vězení.

Bývalá argentinská prezidentka Cristina Fernándezová Kirchnerová byla v pátek obžalována z rozsáhlé státní zpronevěry, která měla připravit Argentinu až o 5 bilionů dolarů. spolu s ní obžalovala argentinská justice i 14 dalších lidí, kteří se měli na podvodu podílet. Kirchnerovou vystřídal na konci minulého roku Mauricio Macri v neutěšené ekonomické situaci.

Kirchnerová a její společníci byli ožalováni z toho, že měli prodávali dolary centrální banky za cenu, která byla hluboko pod cenou trhu, aby došlo k inflaci argentinského pesa. Tím měli přispět i prohloubení ekonomické v zemi, kde nyní panuje třicetiprocentní inflace a vysoký schodek rozpočtu.

Kirchnerová se brání, že ničeho nezákonného se nedopustila a obviňuje Mauriho, že se stala obětí msty. Nicméně federální soudce Claudio Bonadio řekl, že úmyslná inflace národní měny se nemohla dít bez schválení prezidentky. Bonadio k případu dodal, že stát nezákonnými transakcemi přišel zhruba o 5 bilionů dolarů tím, že nakupujícím měny bylo umožněno dosáhnout vysokých zisků.

Argentinská justice také prošetří možnost, zda byl plán bývalé argentinské prezidentky záměrný ve snaze poškodit a oslabit právě jejího nástupce Mauriho, který již na konci roku některá opatření své předchůdkyně zrušil jako škodlivá.

Pokud by Kirchnerová byla shledána vinnou z rozsáhlé státní zpronevěry, mohla by jít do vězení až na 20 let. V Argentině by tak neslavně skončila dvanáctiletá éra tzv. kirchnerismu, kdy byl nejprve od roku 2003 hlavou státu manžel Kirchnerové, Néstor Kirchner, a po něm od roku 2007 jeho žena.

Zdroj: dailymail.co.uk

Tagy článku