Bývalého předsedy sociální demokracie Bohumila Laušmana se StB tak bála, že jej unesla z Rakouska

Bývalého předsedy sociální demokracie Bohumila Laušmana se StB tak bála, že jej unesla z Rakouska
Autor fotografie: Pixabay.com/cs|Popisek: SSSR
16 / 04 / 2016, 16:00

V roce 1953 došlo k únosu bývalého ministra průmyslu a předsedy sociální demokracie Bohumila Laušmana z Rakouska.

O Vánocích 1953 unesla z Rakouska československá Státní bezpečnost bývalého prominentního politika Bohumila Laušmana. Obávala se, že může jako emigrant komunistickému režimu škodit. Navíc udržoval styky s jugoslávskými politiky v době, kdy panovala ideologická roztržka mezi jugoslávskými a sovětskými komunisty. Laušman byl prvním bývalým vrcholným politikem, kterého StB po nástupu ministra vnitra Rudolfa Baráka unesla ze zahraničí.

Laušman se stal na konci roku 1947 předsedou sociální demokracie a hodlal stranu vést samostatně, nezávisle na komunistech. Ti to brali jako její příklon k ,,buržoazním" stranám, lidovcům a národním socialistům. Gottwald a další se obávali, že vznikne za účasti široké protikomunistické fronty pevný blok, který se bude snažit komunisty vyšachovat z vlády, jak se to stalo ve Francii a Itálii v roce 1947.

V únorové krizi 1948 však Laušman svým ,,pasivním" postojem vlastně komunisty podpořil, a proto si ,,vysloužil" post náměstka předsedy vlády. Tajná komunistická policie jej však začala sledovat, protože Laušman projevil přání útéci z Československa, nejdříve do Jugoslávie, pak do Rakouska. Postupně se stal nepohodlným i pro komunisty.

Po zatčení svého zetě Jaromíra Nechanského v roce 1949 byl informován, že se připravuje jeho zatčení, a tak uprchl nejprve do Jugoslávie a pak do Rakouska, kde do roku 1953 žil. Útěk se podařil jen jemu, jeho žena a dcera zůstaly v Československu. Laušman se stal trnem v oku vládnoucím komunistům, kteří se jej rozhodli unést a dehonestovat jeho prostřednictvím ,,zrádnou" emigraci. Využila na to svého agenta, kterého na Laušmana v Rakousku nasadila. Byl jím Hermann Rauscher, bývalý poslanec Socialistické strany Rakouska. Akce ,,Alex" tak mohla začít.

Dne 23. 12. 1953 navštívil Laušmana Rauscher v jeho bytě a posléze vylákal do restaurace, kde mu do pití vhodil halucinogenní drogu. Potom, co Laušman tvrdě usnul, jej Rauscher dopravil do připraveného auta a přepravil zpět do Československa. Po šoku, který Laušman po probuzení utrpěl, s ním začali připravovat komunisté politický proces. Nejprve ale musel na tiskové konferenci pár dní po svém únosu veřejně dehonestovat západní emigraci a prozradit o ní komunistům informace, které za svůj pobyt v Jugoslávii a Rakousku nashromáždil.

V politickém procesu jej komunistická justice odsoudila na 17 let vězení. Tam za záhadných okolností v roce 1963 zemřel. Údajně na něm měli zkoušet halucinogenní drogu a jeho srdce oslabené pobytem v koncentračním táboře pokus nevydrželo, druhá teorie hovoří o tom, že mu ve vězení dali otrávenou cigaretu. I když byl uvězněn a nemohl nikomu škodit, komunisté na něho měli stejně kvůli jeho minulosti stále spadeno. Laušman zemřel ve věku 59 let.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace