Bývalému prezidentovi Malediv byl udělen status uprchlíka

Bývalému prezidentovi Malediv byl udělen status uprchlíka
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: uprchlíci
28 / 05 / 2016, 12:45

Mohamed Nasheed byl prezidentem Malediv v letech 2008-2012.

Bývalý prezident Malediv Mohamed Nasheed tento týden oznámil, že mu byl Velkou Británií přiznán status uprchlíka. Nasheed byl ještě minulý rok na tomto ostrovním státě vězněn, ale bylo mu umožněno odcestovat do Velké Británie kvůli operaci míchy, když předtím onemocněl.

Nasheed byl během své vlády považován za zakladatele na Maledivách. V roce 2012 však odstoupil z funkce po týdnech opozičních demonstrací a policejní vzpouře, kterou on a jeho okolí označili za státní převrat. Nasheed byl později zatčen a vězněn za kontroverzní obvinění z terorismu.

Nasheed, který momentálně pobývá ve Velké Británii, v pondělí 23. května oznámil, že mu země přiznala status uprchlíka. Bývalý prezident Malediv na tiskové konferenci oznámil, že nemá jinou možnost než z exilu bojovat proti svému nástupci v úřadu Abdullovi Yameenovi, který podle něho používá nedemokratické praktiky vládnutí. Nasheed řekl, že Yameen dává uvěznit každého opozičního lídra, kdo mu veřejně oponuje a stíhá osoby, jež si dovolí jej pouze kritizovat.

Vláda Malediv se už proti kroku Velké Británie ohradila. Prohlásila, že Nasheed se snaží vyhnout svému trestu a dodala, že by byla velmi zklamaná, kdyby se potvrdilo, že Velká Británie připustila, aby se stala ,,součástí této šarády".

 

Zdroj: theepochtimes.com

Tagy článku