Bývalí členové Blackwater uznáni vinnými z vraždy iráckých civilistů

Bývalí členové Blackwater uznáni vinnými z vraždy iráckých civilistů
Autor fotografie: youtube.com|Popisek: Blackwater
24 / 10 / 2014, 08:15

24.10.2014 / VIDEO / Porota amerického federálního soudu ve Washingtonu ve středu 22. října uznala, po více než dvou měsících jednání, čtyři členy americké soukromé agentury Blackwater vinnými z úkladné vraždy iráckých civilistů v roce 2007. Hrozí jim doživotí.
Zdroj: Reuters / Washington

Blackwater

Americká soukromá bezpečnostní agentura (někdy označována za soukromou armádu) , která byla založena v roce 1997 Erikem Princem. V roce 2009 byla přejmenována na "Xe Services" a v roce 2011 na současný název "Academi". V současnosti je agentura ve vlastnictví soukromých investorů a dnes již bývalý majitel Prince není s agenturou v žádném vztahu. Agentura získala velkou negativní publicitu v roce 2007, kdy skupina jejích pracovníků údajně úmyslně zabila 17 iráckých civilistů v iráckém Bagdádu (zdroj: wikipedia)

Blackwater a vláda USA

Služby agentury si objednávalo americké ministerstvo zahraničí na ochranu svých diplomatů v Iráku. Zaměstnanci Blackwateru také zajišťovali doprovod konvojů v rizikových povstaleckých oblastech, nebo kde hrozilo nebezpečí bombových útoků. 

Incident v Iráku

16. září 2007, na náměstí v Bagdádu, zaútočili na čtyři obrněná vozidla Blackwateru iráčtí povstalci. Posádka vozidel se údajně bránila střelbou a granáty, což mělo za následek neúmyslné zabití 14 lidí a zranění dalších sedmnácti.
Agenti bezpečnostní firmy údajně považovali Iráčany za útočníky a bránili se proto, že doprovázeli americkou diplomatickou kolonu. Podle Iráčanů ale Američané stříleli bezdůvodně. Irák po tomto incidentu odebral Blackwateru licenci působit na svém území. Všem agentům firmy, kterých v Iráku zůstávalo kolem 250, Bagdád v roce 2010 nařídil opustit zemi. (zdroj: idnes.cz).

Asheville Citizen-Times (AP) / December 8, 2008

Verdikt amerického soudu

Porota shledala bývalé zaměstnance agentury vinnými i navzdory tvrzení obhajoby, že smrt iráckých civilistů byla důsledkem válečného konfliktu a nikoliv úmyslným trestným činem vraždy. Nicholas Slatten byl odsouzen za vraždu prvního stupně a další tři zaměstnanci, Paul Slough, Evan Liberty, a Dustin Heard, byli shledáni vinnými z trestných činů zabití, pokusu o zabití a neoprávněného použití zbraně. Po vynesení rozsudku o vině byli všichni čtyři převezení do státní věznice, nicméně se očekává, že obhájci podají odvolání a budou požadovat propuštění na svobodu. Doposud nebyl stanoven datum, kdy soud rozhodne o výši trestu. 

Americké ministerstvo zahraničí se pokoušelo skrývat důkazy?

Na USA byl dlouhodobě vyvíjen nátlak ze strany Irácké vlády, aby prošetřila celý incident. Objevila se podezření, že americká administrativa se snaží skrývat důkazy proti agentuře a zajišťuje jí "imunitu". Spojené státy nakonec vznesly obvinění proti šesti zaměstnancům Blackwateru, kteří se zúčastnili této akce. Jeden z nich, Jeremy Ridgeway, se v roce 2008 přiznal k zabití Iráčanů a svědčil proti svým kolegům.
Nicméně americký federální soud v roce 2009 zamítl žalobu na zbývající čtyři zaměstnance s tím, že americké ministerstvo zahraničí vydalo pokyn ke střelbě. Současně soud z procesních důvodů zpochybnil Ridgewayovo svědectví proti jeho kolegům.

Odvolací soud

Americká vláda zahájila další trestní stíhání s tím, že zaměstnanci Blackwateru projevili "lhostejnost" k činům, které spáchali, a snažila se to prokázat svědeckými výpověďmi Iráčanů, že někteří ze strážných projevovali "nedostatek ohledu a hluboké nepřátelství vůči iráckým civilistům". Odvolací soud později změnil původní rozsudek a nařídil nové slyšení na začátek letošního roku. 

Podívejte se na video o činnosti Blackwateru v Iráku (zdroj: youtube/
"Soukromé armády 1: Blackwater"

"Uvnitř Blackwater: nejkontroverznější soukromá armáda v Iráku" (zdroj: youtube/Journeyman)

 

Psali jsme také:

Pohled do života islamistů v Sýrii. Ozbrojené střety mezi Kurdy a muslimy v Německu

Německý občan poprvé obviněn z účasti v extremistické skupině islámský stát

Francouzský ministr vnitra: stovky našich občanů bojují v teroristických skupinách islámského státu v Iráku a Sýrii

Máme extremismus pod kontrolou?

 

 

Tagy článku