Bývalou předsedkyni katalánského parlamentu propustili z vazby

Bývalou předsedkyni katalánského parlamentu propustili z vazby
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: Carme Forcadellová
10 / 11 / 2017, 17:00

Bývalá předsedkyně katalánského parlamentu Carme Forcadellová dnes opustila vazební věznici. Nejvyšší soud její propuštění nařídil poté, co obdržel kauci 150.000 eur (3,8 milionu Kč), informoval list El País. Forcadellová a další členové vedení katalánského parlamentu jsou obviněni ze vzpoury.

Forcadellovou soud poslal do vazby ve čtvrtek večer, ve vazební věznici Alcalá Meco poblíž města Alcalá de Henares severovýchodně od Madridu tak strávil jednu noc. Před propuštěním zástupce nejvyššího soudu bývalou předsedkyni katalánského parlamentu informoval o podmínkách kauce. Ty zahrnují mimo jiné odevzdání pasu a nutnost hlásit se jednou týdně soudu.

Forcadellová patří k šesti politikům z vedení katalánského parlamentu, kteří stanuli před nejvyšším soudem kvůli snahám o nezávislost regionu na severovýchodě Španělska. Za vzpouru jim hrozí až 25 let vězení.

Další čtyři členové parlamentního vedení Lluís María Corominas, Lluís Guinó, Anna Simóvá a Ramona Barrufetová byli na svobodu propuštěni už ve čtvrtek, soud jim stanovil kauci 25.000 eur na osobu (640.000 Kč). Poslední člen sesazeného vedení Joan Josep Nuet, který v parlamentu hlasoval proti vyhlášení nezávislosti, byl ponechán na svobodě bez kauce či jiných podmínek.

Ve čtvrtek Forcadellová i ostatní nejvyššímu soudu tvrdili, že nezávislost schválená katalánským parlamentem 27. října má jen symbolický charakter a žádnou právní platnost.

Kvůli obvinění ze vzpoury je stále ve vazbě osm členů katalánské vlády, kterou odvolala centrální vláda v Madridu. Její bývalý předseda Carles Puigdemont a čtyři další ministři uprchli do Belgie a bojují proti svému vydání do vlasti.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace